Czytasz: Razem pod żółto-niebieską. Marsz Autonomii

Razem pod żółto-niebieską. Marsz Autonomii

15 lipca, tradycyjnie już w samo południe, z placu Wolności w Katowicach wyruszy Marsz Autonomii Śląska.

Sympatycy i działacze Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego przejdą ulicami Katowic by zamanifestować swoją tożsmość i przywiązanie do Śląska. 

- Tegoroczny Marsz Autonomii odbędzie się pod hasłem „Razem pod żółto-niebieską” – zapowiada przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik.

Pod górnośląskimi barwami wspólnie pomaszerują działacze Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego. – Te dwie największe organizacje zapowiedziały niedawno utworzenie śląskiej partii regionalnej. Marsz Autonomii to dobry moment by o tym mówić – dodaje Gorzelik.

Marsz Autonomii w Katowicach:

Uczestnicy maszerować będą w 97. rocznicę przyznania województwu śląskiemu autonomii. Uchwalony 15 lipca 1920 roku przez polski parlament Statut Organiczny Województwa Śląskiego przyznawał Górnemu Śląskowi szeroką autonomię. Autonomia województwa śląskiego została zniesiona dekretem Bolesława Bieruta z 6 maja 1945 roku.

Ruch Autonomii Śląska organizuje największą manifestację na rzecz, ich zdaniem, realnej samorządności. Organizatorzy podkreślają, że będą się domagać się przywrócenia województwu śląskiemu autonomii oraz powstania Rzeczpospolitej Regionów.

Trasa marszu RAŚ

Tradycyjnie już marsz wyruszy w samo południe, 15 lipca, z Placu Wolności w Katowicach. Przejdzie ulicami 3 Maja, św. Jana, Kochanowskiego i Jagiellońską by zakończyć się na placu Sejmu Śląskiego. Tam odbędą się oficjalne przemówienia.

Po przemówieniach na placu Sejmu Śląśkiego odbędzie się Dzień Górnośląski.

- W czasie jego trwania będzie można usiąść przy wuszcie i piwie, porozmawiać ze znajomymi, posłuchać muzyki i zaopatrzyć się w górnośląskie gadżety - zapewniają organizatorzy.

Marsz Autonomii Śląska odbywa się corocznie od 11 lat. 

Marsz Autonomii w Katowicach:

Czytaj więcej