Kalendarium. Zaplanuj sobie dzień na Śląsku

Małgorzata Jabłońska „Neuro. Szkice” - Mała Przestrzeń BWA

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach al. W. Korfantego 6, 40-004 Katowice

Małgorzata Jabłońska
„Neuro. Szkice”
28.04.2017– 4.06.2017

Zapraszamy na wernisaż wystawy do Małej Przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach 28 kwietnia (piątek), o godz. 18.00. Wstęp wolny.

„Artyści wymazują rzeczywistość - w mniejszym czy większym stopniu - i zastępują ją swoją własną rzeczywistością, wytworzoną przez mózg”. Semir Zeki.

Inspiracją i wspólnym mianownikiem dla treści i języka wizualnego prac Małgorzaty Jabłońskiej jest neuronauka. Fabuła grafik nawiązuje w dużej mierze do osobistych doświadczeń autorki. Należy do nich na przykład neurorehabilitacja, podczas której m.in. w celu nauki chodu prowokuje swój mózg do wytworzenia nowych połączeń i zastąpienia starych wzorców nowymi. Autobiograficzna narracja to
również okazja do żonglowania własnym wizerunkiem, tworzenia znaków, wizualnych metafor i co bardzo istotne - przełamywania powagi tematu. Podbudowę teoretyczną a także uzasadnienie dla języka graficznego prac stanowią aktualne koncepcje neuroestetyczne. Należą do nich fascynujące autorkę rozważania Semira Zekiego, Vilayanura Ramachandrana oraz Williama Hirsteina, o neurobiologii tworzenia i odbierania sztuki.

Zmiana kategorii na: News