Czytasz: Liceum w Dąbrowie Górniczej zdekomunizowane!

Liceum w Dąbrowie Górniczej zdekomunizowane!

III LO dostało nowego patrona i nosi imię gen. Andersa.

Do piątku Lucjan Szenwald, od soboty generał Władysław Anders. Dąbrowskie III LO rozstało się ze swoim dawnym patronem. Skąd takie zmiany? Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, z przestrzeni miejskiej do września tego roku zniknąć miały wszelkie nazwy nawiązujące do minionej epoki. Nazwisko Szenwalda także znalazło się na liście IPN-u. Ten zmarły w 1944 roku pod Knurowem poeta był także działaczem komunistycznym.

Uroczystości nadania III Liceum Ogólnokształcącemu w Dąbrowie Górniczej imienia gen. Władysława Andersa odbyły się w Bazylice NMP Anielskiej oraz na dąbrowskim placu Wolności. Jednym ze współorganizatorów tej uroczystości był Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej, który swoim patronatem objął licealne klasy o profilu policyjnym. O oprawę uroczystości zadbała kompania honorowa oraz orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Honorowy patronat nad uroczystością objęła senator Anna Maria Anders oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele dąbrowskich instytucji i przedsiębiorstw, rodziny przyszłych kadetów oraz mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

Po ślubowaniu przez uczniów III LO, na nadany w trakcie uroczystości sztandar Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Artur Klimek wraz z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie oraz dyrekcją liceum dokonali wręczenia aktów mianowania na kadeta uczniom klas pierwszych o profilu policyjnym i wojskowym.

Czytaj więcej