Czytasz: „Nowa KRS” wybrała przewodniczącego. Będzie nim sędzia z Częstochowy!

„Nowa KRS” wybrała przewodniczącego. Będzie nim sędzia z Częstochowy!

Pierwsze posiedzenie KRS po kontrowersyjnym wyborze nowych członków!

O godzinie 11:00 w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. To pierwsze posiedzenie po budzącym kontrowersje wyborze nowych sędziów przez polityków PiS i Kukiz’15. Jeszcze przed jego rozpoczęciem do dziennikarzy wyszedł sędzia Maciej Mitera i „w imieniu kolegów” powiedział, że "w planie i w porządku obrad jest wybór przewodniczącego".

- Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zostało zwołane pomimo wątpliwości konstytucyjnych i politycznych, po Radzie spodziewam się "wszystkiego najgorszego": obsadzania Sądu Najwyższego, wpływu na kariery i postępowania dyscyplinarne - ocenił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ostrych słów nie szczędziła także I Prezes Sądu Najwyższego

- Nie mam wątpliwości, co do braku podstaw zarówno do skrócenia kadencji części członków KRS głosami rządzącej większości, jak i do wyboru przez Sejm nowych osób na te same miejsca. Te ostatnie nie mają w mojej ocenie konstytucyjnego mandatu do piastowania funkcji członków Rady - napisała Małgorzata Gersdorf w swoim oświadczeniu.

Na czele Rady sędzia z Częstochowy

Leszek Mazur, dotychczas sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie został wybrany przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Jego kandydaturę zgłosił sędzia Maciej Mitera. Przedstawiciel prezydenta proponował na sędzię Teresę Kurcjusz. W głosowaniu tajnym sędzia Mazur otrzymał 16 głosów, sędzia Kurcjusz 5, 2 głosy były nieważne.

Czytaj więcej