Czytasz: Krystyny zapraszają na imieniny

Krystyny zapraszają na imieniny

XX Ogólnopolski Zjazd Krystyn odbędzie się w tym roku w Katowicach. Masz tak na imię, to zgłoś się i poznaj Krysie.

Nauczycielki, ekspedientki, lekarki, fryzjerki, prawniczki, gospodynie domowe. Kiedy 20 lat temu wyelegantowane wchodziły do Filharmonii Śląskiej, były lekko stremowane. Nieśmiało szukały wzrokiem Krystyny Loski i Krystyny Jandy, przejęte stały w kolejce po autografy Krystyny Czubówny, Krystyny Kofty, Prońko czy Krystyny Sienkiewicz. Oniemiały, kiedy zobaczyły różowe pantofle i fioletowe włosy tancerki Krystyny Mazurówny.  Bo 20 lat temu, na zaproszenie ś.p. Krystyny Bochenek, która tę imprezę wymyśliła, do Katowic na swoje imieniny przybyły Krystyny z całej Polski. Tak to się zaczęło i trwa do dziś…

Także tego roku 13 marca, punktualnie o godz. 13.13 włożą jednakowe kapelusze, znak rozpoznawczy i…  znów opanują Katowice. Tak dzieje się zawsze, bo gdy Krysie świętują, trudno tego nie zauważyć.

- Manifestujemy w ten sposób wspólnotę kobiet noszących to samo imię, ale i pokazujemy, że bez względu na wiek, status społeczny, sytuację rodzinną czy nadmiar innych obowiązków, trzeba i można znaleźć czas na zabawę i chwilę wytchnienia od codzienności. Przez te 20 lat nawiązało się wiele przyjaźni między kobietami. Bardzo się lubimy i wspieramy. W ten sposób przeciwdziałamy także samotności, która jest często udziałem starszych kobiet  - mówi Krystyna Szaraniec, przewodnicząca Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, współorganizatorka imienin.

Na zdjęciu Zarząd Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek. Od lewej: Krystyna Papiernik, Krystyna Szaraniec (prezes), prof. Krystyna Lisiecka, Maria Krystyna Zawała, Krystyna Klaczkowska.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, zaprasza imienniczki do wzięcia udziału w tegorocznym marcowym Zjeździe Kryś, który odbędzie się w Katowicach. Informacje na stronie www.zjazdkrystyn.pl

Impreza wymyślona 20 lat temu przez ś.p. Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu, tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, cieszy się corocznie wielką popularnością. Zawsze przyjazd Krystyn do jednego z polskich miast jest wydarzeniem. Nie inaczej będzie w tym roku w Katowicach.

Zacznie się, jak zawsze odegraniem hejnału Krystyn, który punktualnie o godz. 13.13 rozpocznie 13 marca oficjalnie XX Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Krystyn. Hasło tegorocznego zjazdu: „Krystyny w Katowicach - Mieście Muzyki”. Dlatego m.in. atrakcji kulturalnych nie zabraknie.

Śląskie Krysie zabiorą swoje imienniczki, kilkaset pań z kraju i zagranicy, na niezapomniany koncert do NOSPR, na spektakl muzyczny „Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim i wyjątkowy Koncert Imieninowy w Filharmonii Śląskiej, gdzie gościem Krystyn będzie Zbigniew Wodecki, prywatnie mąż Krystyny.

Podczas pobytu w Katowicach Krystyny zwiedzą serce Śląska - Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Muzeum Śląskie w Katowicach. Odwiedzą Pszczynę - górnośląską rezydencję Księżnej Daisy, poznają barwną historię Nikiszowca i Giszowca – zabytkowych dzielnic Katowic.

Uroczysta Kolacja Imieninowa odbędzie się 12 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zjazd poprowadzą Maria Zawała i Irek Bieleninik.

- Czekamy na zgłoszenia. Już tylko dwa miesiące dzieli nas od wspólnego świętowania. Mamy przygotowane różne pakiety, jedno i kilkudniowe. Każda znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego - mówi Krystyna Papiernik, organizatorka Zjazdu z ramienia Stowarzyszenia Krystyn.  

Czytaj więcej