Czytasz: Konkurs Drzewo Roku: wśród zgłoszonych drzew najwięcej dębów

Konkurs Drzewo Roku: wśród zgłoszonych drzew najwięcej dębów

Do końca lutego komisja konkursowa spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów.

Do konkursu Drzewo Roku, którego celem jest promowanie szacunku do przyrody, zgłoszono 63 drzewa. Wśród zgłoszonych drzew najwięcej jest dębów. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019.

"Do końca lutego komisja konkursowa spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów. Ich zdjęcia i opisy zostaną umieszczone na stronie www.swietodrzewa.pl. Laureata plebiscytu wyłonią internauci podczas czerwcowego głosowania" - powiedziała koordynatorka konkursu Jolanta Migdał z Klubu Gaja. Dodała, że "zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019".

Wśród zgłoszonych drzew tradycyjnie najwięcej jest dębów. "Dąb to bardzo ważne drzewo dla Polaków. Często sadzone jest dla upamiętnienia ważnych wydarzeń" – tłumaczyła Migdał. Na konkurs napłynęły także kandydatury lip, drzew owocowych i topól. Zgłoszenia dotarły z wszystkich rejonów Polski.

W mijającym roku rozstrzygnięta została siódma edycja konkursu. Najwięcej głosów zgromadziła 220-letnia topola, która rośnie na Helu. W lutym będzie się ubiegała o tytuł Europejskiego Drzewa Roku, który w obecnym roku wygrał dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa, który promuje postawy poszanowania przyrody i jej ochronę. „Pokazuje też przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie” - dodał.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej