Czytasz: Koniec walki o "Słowaka"
Klamka zapadła. Dwujęzycznych klas w murach chorzowskiego “Słowaka” nie będzie. - Szkoda dzieci - przyznaje dyrektor liceum.

Przypomnijmy, że absolwenci, uczniowie oraz rodzice Gimnazjum Dwujęzycznego, mieszczącego się w Akademickim Zespole Szkół Dwujęzycznych w Chorzowie, na początku marca postanowili walczyć o edukację. W tym celu stworzyli w internecie specjalną petycję, w której prosili o poparcie dla utrzymania po reformie edukacji dwujęzycznej szkoły podstawowej w “Słowaku”.

>> CZYTAJ: Walka o "Słowaka" trwa <<

Internetową pomoc swoimi podpisami zaoferowało ponad 900 osób. W sprawę zaangażowali się lokalni politycy z chorzowskiego Koła Nowoczesnej. Swoje poparcie postanowili wyrazić również w formie listu skierowanego do Kuratorium Oświaty w Katowicach.

źródło: slowacki.edu.pl

TRADYCJA ZNISZCZONA “DOBRĄ” ZMIANĄ

Paweł Kasprowski, absolwent “Słowaka”, a zarazem twórca internetowej petycji, poinformował o zakończeniu walki.

- "Nasza" sprawa zakończyła się w ten sposób, że dwie klasy dwujęzyczne zostaną utworzone w Szkole Podstawowej nr 1, która ma podjąć bliżej jeszcze nie określoną współpracę z I LO. Nie jest to rozwiązanie o które walczyliśmy - napisał Kasprowski na stronie petycji.

źródło: slowacki.edu.pl

Jak podkreślił w swoim oświadczeniu inicjator akcji, władze miasta były przychylne staraniom.

- Kuratorium jednak "nie widziało potrzeby" utrzymania czegoś, co wiele lat działało bez zarzutu. Podsumować to można krótko: tradycję i markę budować trzeba kilkadziesiąt lat a zburzyć ją można jedną "dobrą" zmianą - napisał.

źródło: slowacki.edu.pl

“SZKODA DZIECI”

Żalu związanego z decyzją Kuratorium nie ukrywa również dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Chorzowie. W rozmowie z Silesion.pl przyznaje, że “w tym wszystkim szkoda dzieci”.

- Zabiegaliśmy o to, żeby młodzież uczyła się z licealistami. Nasi nauczyciele jednak będą do dyspozycji. Będziemy dzielić lekcje językowe z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1. Razem z uczniami klas dwujęzycznych będą pracować nasi angliści oraz nauczyciele przedmiotów dwujęzycznych, tj. biologii, geografii oraz fizyki - tłumaczy Przemysław Fabjański, dyrektor zespołu szkół.

Fabjański dodaje, że jako dyrektor zespołu szkół będzie starał się robić dla młodzieży jak najlepiej. Rozważa nawet zorganizowanie dodatkowych zajęć dla przyszłych uczniów dwujęzycznych klas na terenie “Słowaka”.

- Jeśli wiatr zawieje dobrze z odpowiedniego kierunku w żagiel edukacji, to będzie można zmienić tę decyzję - dodaje dyrektor.

Czytaj więcej