Czytasz: KHW w PGG od kwietnia?
Pomysł na połączenie dwóch górniczych podmiotów pojawił się rok temu. Teraz padła deklaracja z ust ministra Tobiszowskiego.

Podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa dyskutowano o restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego. Minister Grzegorz Tobiszowski mówił o synergii dwóch podmiotów. Do trzech miesięcy KHW miałaby się stać ruchem Polskiej Grupy Górniczej.

Grupa ma otrzymać nie tylko 700 mln zł wsparcia, deklarowanego wcześniej przez inwestorów dla holdingu, ale też dodatkowe 400 mln zł - wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli resortu energii.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że sugestia połączenia PGG i KHW wyszła od instytucji finansowych, którym holding winny jest ponad 1,2 mld zł z tytułu obligacji.

Instytucje finansowe we wstępnych rozważaniach powiedziały nam tak: połączenie, a jeśli nie, to nie ma przedłużenia terminu finansowania w KHW” – mówił Tobiszowski.

W dyskusji udział brali przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele spółek górniczych. Według informacji przekazanych przez zarzą Katowickiego Holdingu Węglowego pod znakiem zapytania stoją marcowe wypłaty dla załogi. Fuzja KHW z PGG to w opinii Prezesa Cudnego jedyny ratunek dla Holdingu, któremu banki odmówiły dalszego kredytowania i rozłożenia spłaty obligacji w czasie.

- Nasza obecna sytuacja jest bardzo trudna. Nie da się prowadzić 13 tysięcznej zatrudniającej ludzi i 3/4 miesiąca myśleć jak zorganizować pieniądze na wypłaty - nie da się, bo w tym momencie zaczynamy być śmieszni. - powiedział podczas posiedzenia Komisji Tomasz Cudny, prezes KHW.

Pomysł połączenia KHW z PGG pojawił się rok temu. Niebawem mają się odbyć rozmowy ze stroną społeczną i z Komisją Europejską. Cały proces miałby się zakończyć najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału.

Wcześniej ma dojść do przekazania należących do KHW mieszkań zakładowych do spółki mieszkaniowej, a zajmująca się sprzedażą węgla spółka Katowicki Węgiel ma być połączona z należącą do Węglokoksu spółką Węglozbyt.

Obecnie w skład Katowickiego Holdingu Węglowego wchodzą cztery kopalnie - KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Po fuzji z PGG fedrowałyby pod wspólnym szyldem Ruch KHW. Resort energii zapewnia, że z powodu przekształceń nikt nie straci pracy – wszyscy górnicy z KHW przejdą wraz ze spółką do PGG, a uprawnione osoby mogą korzystać z programów osłonowych.

Według Tobiszowskiego, fuzja PGG i KHW będzie trudnym, bezprecedensowym procesem - nie tylko z powodu 2,5 mld zł zobowiązań holdingu, ale także dlatego, że spółki mają różne systemy informatyczne, księgowe i zarządcze. Ponadto w KHW obowiązuje Holdingowy Układ Zbiorowy, a w PGG nie ma obecnie układu zbiorowego. W PGG zawieszono wypłatę 14. pensji, która nadal obowiązuje w KHW.

Czytaj więcej