Czytasz: Katowicki rower miejski bije kolejne rekordy!

Katowicki rower miejski bije kolejne rekordy!

Już ponad 100 tysięcy razy mieszkańcy Katowic skorzystali z rowerów miejskich City by bike.

Tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy. Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników.

- Przez cały ubiegły rok w Katowicach wypożyczono rowery 38 tysięcy razy i był to dobry wynik. W tym roku, w dwa i pół miesiąca, już mamy 55 tysięcy wypożyczeń! – cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike, i podkreśla, że wzrost popularności rowerów miejskich jest efektem niemal trzykrotnej rozbudowy systemu w tym roku.

Mieszkańcy mogą to zawdzięczać władzom miasta, które zdecydowały, że zamiast 10, w skład systemu wchodzi 20 stacji, a zamiast 80 rowerów, będzie ich 160. W rozbudowie systemu wzięli również udział prywatni sponsorzy, którzy dodatkowo sfinansowali 84 rowery i 10 stacji, co daje łącznie 244 rowery i 30 stacji City by bike.

- Katowice są miastem, w którym udział podmiotów prywatnych i innych instytucji w tworzeniu systemu roweru miejskiego jest największy. To świetny przykład dla innych miast – podkreśla Wojtkiewicz.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych i wspólnie z Nextbike oraz podmiotami prywatnymi uruchomiliśmy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a to nie jest nasze ostatnie słowo. Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rekordzista w tym roku wypożyczył jak dotąd rower 265 razy, czyli średnio ponad 3 razy każdego dnia! Średni czas jednego wypożyczenia City by bike w tym sezonie to 34 minuty i 20 sekund.

System katowickiego roweru miejskiego City by bike działa już trzeci sezon. Począwszy od 2015 roku jest nieustannie rozbudowywany. W tym roku operator systemu, firma Nextbike Polska, uruchomił też m.in. system w Gliwicach (Gliwicki Rower Miejski) oraz systemy pilotażowe w Tychach i Pszczynie, w przyszłym roku rozpocznie działanie rower miejski w Sosnowcu, a użytkownicy tych systemów mogą korzystać z rowerów miejskich Nextbike we wszystkich miastach, w których są one dostępne.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń City by bike:

  • Katowice Rynek – 9496 wypożyczeń
  • Murapol Mariacka – 2705 wypożyczeń
  • Silesia City Center – 2627 wypożyczeń
  • KTBS – Krasińskiego 14 – 2570 wypożyczeń
  • Dolina 3-ch Stawów – 2485 wypożyczeń


Najpopularniejsze trasy:

  • KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek – 925 przejazdów
  • Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14 – 881 przejazdów
  • Politechnika Śląska do Katowice Rynek – 619 przejazdów
  • Katowice Rynek do Murapol Mariacka – 557 przejazdów
  • Ul. Powstańców - Biblioteka Śląska do Katowice Rynek – 551 przejazdów.

Czytaj więcej