Czytasz: Katowicki dworzec bohaterem książki

Katowicki dworzec bohaterem książki

Słynny katowicki brutal jest bohaterem drugiego Kato zeszytu.

Symbole Katowic wreszcie doczekały się własnej publikacji. Pierwszy Kato zeszyt poświęcony był miejscu, które znają wszyscy Ślązacy. Okazało się, że nie ma jednej monografii Spodka, z kompleksową wiedzą i ciekawostkami, od jego powstania do dnia dzisiejszego. Brakowało literatury o tej tematyce i tak powstał pierwszy zeszyt.

Bohaterem drugiego stał się katowicki brutal. Budynek dworca kolejowego uchodził za najlepszy w Polsce przykład nurtu w architekturze zwanego brutalizmem. Protesty nie uchroniły go przed zburzeniem. Dworzec kolejowy wyburzono w 2010 roku. Teraz, w miejscu dawnego budynku stoi nowy, połączony z galerią handlową. 

Pomysł na prezent i miły drobiazg

- Chcieliśmy stworzyć publikację, która będzie ciekawa dla mieszkańców regionu, ale też przyjezdnych i gości. Może być dobrym pomysłem na prezent, takim miłym drobiazgiem. Zrobiliśmy ją własnym sumptem – mówi Dominik Tokarski, który wpadł na pomysł Kato zeszytów.

Anna Syska napisała tekst, Tomasz Kiełkowski zrobił zdjęcia, a Łukasz Fragstein zaprojektował całość. Inspiracją do stworzenia zeszytów była broszura o Spodku, którą Tokarski znalazł lata temu w antykwariacie na dworcu. Napisana po polsku, angielsku i rosyjsku. Nowszych i bardziej szczegółowych wydawnictw po prostu nie było. A zeszyt z antykwariatu dotyczył jedynie Spodka, pozostałe budynki nie miały swoich wydawnictw.

- Nie chcieliśmy pisać książki. Raczej wydać informator z podstawowymi informacjami, formą 30-stronicowego zeszytu – mówi Tokarski.

Goście z zagranicy będą zadowoleni, bowiem wydawnictwa ukażą się nie tylko po polsku, także po angielsku i niemiecku. Spodek był na start i w zeszycie na mieście pojawił się w lutym. Teraz przyszła kolej na dworzec. 

Są dwa zeszyty, będą kolejne

Co trzy miesiące będą wydawane kolejne zeszyty opisujące m.in. Superjednostkę czy Tysiąclecie. Można je kupować osobno albo w zestawach. W tym roku pojawią się cztery broszury. - Może mieszkańcy będą mieli ochotę na opisanie obiektu, o którym my nie pomyśleliśmy. Wtedy chętnie uzupełnimy nasze zeszyty o inne budynki – mówi Tokarski.

Kato zeszyty można dostać w katowickim sklepie Geszeft. Kosztują 15 zł. Jeśli ktoś ma ochotę na oba numery, płaci w sumie 25 zł.

Rozdajemy zeszyty!

Uwaga! Mamy do rozdania 10 zeszytów o Spodku. Żeby je dostać, napiszcie jakie jest Wasze ulubione miejsce w Katowicach i dlaczego. Nie zapomnijcie się podpisać. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy. Piszcie na kontakt@silesion.pl. Czekamy do środy, do godz. 12.

Czytaj więcej