Czytasz: Katowice: Jeszcze więcej protestujących przed Sądem Okręgowym!

Katowice: Jeszcze więcej protestujących przed Sądem Okręgowym!

Ponad 2 tysięcy osób przed sądem w Katowicach. To już kolejny dzień manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie.

21.00 Piątkowy wieczór

Katowiczanie nie odpuszczają. Przed Sądem Okręgowym w Katowicach zebrała się w piątek jeszcze liczniejsza grupa ludzi, którzy manifestowali swoje niezadowolenie i sprzeciw przeciwko przyjętej przez PiS ustawie o Sądzie Najwyższym.

3xveto!

Protestujący domagają się od prezydenta zawetowania ustaw podporządkowujących sądy politykom.

- Najnowsza informacja z Senatu jest taka, że jeden z senatorów PiS-u zgłosił poprawki do ustawy, które zakładają utrzymanie kadencji prezesa Sądu Najnowszego. Jesteśmy głosem, który może skruszyć tę skałę - mówi Katarzyna Maj z KOD.
- Po tych protestach chcemy stworzyć kluby dyskusyjne, w których dokładnie będziemy tłumaczyć zawiłości wymiaru sprawiedliwości.

W czasie katowickich protestów nie ma sceny. Jest za to stara wojskowa skrzynia.

 - Lepsza skrzynka niż drabinka! - skandują manifestujący. 

- Nasza konstytucja ustanawia system źródeł prawa, które muszą ze sobą współgrać. Jak te ustawy zostaną podpisane przez prezydenta, to będzie katastrofa ustrojowa - mówi Natalia Klima-Piotrowska. 

W województwie śląskim protestują w piątek 22 miasta. Protest w Katowicach jest najliczniejszy. W piątek zebrało się ponad 2 tys osob.

- Ta nasza wymarzona demokracja legła pod głosami kilku posłów. Dlaczego? Bo w październiku kiedy to się zaczynało większość Polaków wolała pójść na grilla. Likwidują nam sądy,
jesienią zlikwidują wolne media, na koniec wolne wybory - mówi Marek Wojewoda z okręgowej Izby Radców Prawnych.

Piatek godzina 21.25

- Z sądu zawsze 50 proc. osób wychodzi niezadowolonych. Tak jest. Na co dzień. My prawnicy to rozumiemy, że jeśli dwie strony są w sporze i nie dojdzie do ugody, to zawsze ktoś przegrywa. Ktoś próbuje wykorzystać niezadowolenie tych, którzy z sądu wyszli niezadowoleni lub nie rozumieją zasad jakie w sądzie obowiązują - podkresla podczas manifestacji mecenas Gabriela Morawska-Stanecka. 

Wśród tłumu zebranych przed sądem jest m.in. mówi prof. Tadeusz Sławek.

- Jeżeli władza jest bezwstydna, obywatelowi zostaje wstydzić się za władzę - powiedział prof. Sławek. 

Na manifestację przed sąd przy Francuskiej przyszły wszystkie pokolenia mieszkańców Katowic.

- Urodziłam się w 1992 roku. Wtedy Polska uczyła się wolności. W niej wzrastaliśmy dumni, że żyjemy w wolnym kraju. Chcę zapewnić naszych rodziców, dziadków, mentorów i nauczycieli, że nie będziemy cisi. Odbiera nam się to, o co nasi dziadkowie walczyli- mówiła Kinga Woźniak, studentka z Katowic. 

Brawo My! Godzina 22.00

 

- Wczoraj zaraz po zakończeniu pracy w tym budynku pojechałem do Warszawy. Przedzierałem się przez ten tłum spacerowiczów, którzy niosą ze sobą światło nadziei przez ponad 40 minut.
- mówił sędzia Krystian Markiewicz .

Jak będzie nowa izba dyscyplinarna, to może nam nie być do śmiechu np. za ideę Łańcuchów Światła.  

- To, co robimy w Katowicach dociera zagranicę - zapewniał sędzia Markiewicz. Sądy w innych państwach już teraz sygnalizują, że mogą nie uznawać orzeczeń polskich sądów w nowym systemie sprawiedliwości.

- Musimy i chcemy trwać - mówiła do uczestników manifestacji Kasia Maj. 

Po półtorej godzinie manifestujący zaczęli rozchodzić się do domów. W weekend zapowiadają powrót na Francuską przed Sąd Okręgowy.  

  

W piątek o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa zaapelowali do prezydenta sędziowie trybunałów międzynarodowych, prof. Marek Safjan, prof. Piotr Hofmański, dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk i dr hab. Nina Półtorak. Wyrazili "poważne zaniepokojenie z powodu zagrożenia dla niezależności wymiaru sprawiedliwości będącej podstawową zasadą ustroju demokratycznego".

Według polskich sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE, Międzynarodowego Trybunału Karnego i Sądu UE podpisanie przez prezydenta ustaw o KRS, prawa o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym będzie skutkować "nieodwracalnymi zmianami ustrojowymi i odejściem od zasad demokracji".

 

- Występując z tym apelem działamy w trosce o Państwo Polskie, które wraz z demontażem najważniejszego bastionu demokratycznego państwa prawa może wkroczyć na drogę, z której wycofanie się będzie niemożliwe – napisali sędziowie. 

Czytaj więcej