Czytasz: Katowice gospodarzem kolejnych mistrzostw świata

Katowice gospodarzem kolejnych mistrzostw świata

Decyzja zapadła na Jamajce. Po siatkówce czas na... badmintona.

W 2019 roku do Katowic przyjadą najlepsi zawodnicy z całego świata. Impreza odbędzie się w nowej formule. Będzie to turniej grup wiekowych połączony z festiwalem badmintona. Rozstrzygnięcie zapadało na zakończonym zjeździe Międzynarodowej Federacji Badmintona w Jamajce. Oferta Polskiego Związku Badmintona i Katowic zdobyła większe uznanie władz BWF niż ta przedłożona przez duńskie miasto Kolding.

- To kolejny, pozytywny sygnał wskazujący, że badminton dobrze się rozwija i obejmuje swym zasięgiem cały świat. Spoglądając na aspekty techniczne, logistyczne i społeczne zawarte w ofercie oczekujemy wydarzenia wysokiej jakości, które przyniesie satysfakcję wszystkim zawodnikom – powiedział prezydent BWF Poul-Erik Høyer.

 

Najwyższy poziom w Katowicach

Przedstawiciele władz BWF podkreślali także, że w tej dyscyplinie Katowice są wstanie zagwarantować rozgrywki na tak wysokim poziomie, jak w Chinach, w których od 2011 roku odbywają się rozgrywki "China Masters". Mistrzostwa Świata odbędą się w Katowicach najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.

- Ta decyzja światowych władz federacji badmintona oznacza dla nas kolejną szansę na promocję Katowic i całej ponad 2-milionowej metropolii w skali globalnej. Złożyliśmy aplikację, bo jesteśmy świadomi własnych atutów, a tylko aktywne działania w zakresie pozyskiwania takich wydarzeń przynoszą owoce. Dowodem na to jest nasz status miasta-gospodarza Szczytu Klimatycznego w 2018 i Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku, czy też tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO zdobyty w 2015 roku – mówi prezydent Marcin Krupa.

Badminton w Spodku

Na parkiecie „Spodka” powstanie 14 boisk do badmintona, a część Międzynarodowego Centrum Kongresowego ma służyć jako zaplecze treningowe dla graczy.

- Dołożymy starań, by zorganizować świetną imprezę adresowaną do wszystkich – także do juniorów i seniorów-amatorów. Chcemy wciągnąć w to wydarzenie całe miasto – mówi Ireneusz Górniok, członek lokalnego komitetu organizacyjnego Polskiego Związku Badmintona.

Polski Związek Badmintona oraz Katowice zagwarantowały, poza przeprowadzeniem samych rozgrywek, cykl imprez towarzyszących o edukacyjno-sportowym charakterze, mających na celu popularyzację tej dyscypliny sportu. Wydarzenia będą adresowane zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Badminton to dyscyplina sportowa, którą można uprawiać w każdym wieku.

Katowicki Badminton

Warto dodać, że badminton ma w Katowicach i regionie silne tradycje. Paweł Gasz Senior, 75-letni instruktor sekcji badmintona TKKF Czarni Katowice działającej w Nikiszowcu, to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Europy, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów. Od 2011 roku rozgrywany jest także Memoriał Pawła Gasza Juniora, który przyciąga do naszego regionu najlepszych polskich graczy. W 2017 roku w Bieruniu odbyła się VII edycja tego wydarzenia. Także w tym roku w Imielinie rozgrywany był międzynarodowy turniej badmintona do lat 19.

Czytaj więcej