Czytasz: Najnowszy sondaż Silesion.pl: Kto wygra w Katowicach? [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż Silesion.pl: Kto wygra w Katowicach? [SONDAŻ]

Zobacz wyniki drugiego sondażu w Katowicach. Kto zyskał? Kto stracił?

Pierwszy sondaż preferencji wyborczych opublikowaliśmy na początku września. Wtedy kampania dopiero startowała. Marcin Krupa swój start ogłosił kilka dni później. Do wyścigu dołączyli także kolejni kandydaci. Na tydzień przed wyborami zespół dr Anny Adamus-Matuszyńskiej ponownie wrócił do wszystkich dzielnic Katowic. Sondaż przeprowadzono na zlecenie Silesion.pl w dniach 11-13.10.2018. Wyraźnie pokazuje, że grupa niezdecydowanych katowiczan się zmniejszyła. Kto ich przekonał? Kto na prowadzonej kampanii zyskał? Kto stracił?

 

Druga tura wyborów jest nieunikniona. Spotka się w niej urzędujący prezydent Marcin Krupa i kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski. Makowski tym razem ma bezpieczną przewagę nad trzecią Iloną Kanclerz. Sędzia Jarosław Gwizdak zajmuje czwarte miejsce. 

Marcin Krupa zyskał 3 punkty procentowe w porównaniu z wrześniowym sondażem. Gdyby wybory odbyły się dziś, głos na urzędującego prezydenta oddałby co trzeci mieszkaniec Katowic. Największy skok poparcia odnotował Jarosław Makowski. Tydzień przed wyborami głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej oddać chce co piąty katowiczanin. Ilona Kanclerz, która jeszcze na początku miała szanse na wyrównaną walkę o drugą turę, dziś zajmuje trzecie miejsce z poparciem wyższym o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem, jednak zbyt niskim by zagrozić Jarosławowi Makowskiemu. Nieco mniejsze poparcie niż we wrześniu ma sędzia Jarosław Gwizdak. Głos na lidera Prawa do Katowic oddać chce 5,5 proc.

Kandydat SLD Lewica Razem, Henryk Moskwa cieszy się poparciem na poziomie 3,5 proc. Jednak sam kandydat zrezygnował ze startu w wyborach o urząd prezydenta, a jego formacja udzieliła poparcia Marcinowi Krupie. W sondażu pytaliśmy także o poparcie dla Adama Słomki, Jakuba Kalusa i Mirosława Korbasiewicza. Ich poparcie oscyluje na poziomie 1,5 proc.

POPARCIE W OKRĘGACH

Marcin Krupa wygrywa we wszystkich okręgach. Najsilniejsze poparcie ma w okręgu IV. Najsłabsze, choć i tak dające mu prowadzenie w okręgach II i V. Mieszkańcy Załęskiej Hałdy, os. Witosa, Tysiąclecia, Załęża i zachodniej części Brynowa popierają Krupę na poziomie sondaży sprzed roku. W okręgu IV może liczyć na 43,40 proc. głosów. Katowiczanie z Dąbrówki, Giszowca, Murcek, ale także Zawodzia, Brynowa, Koszutki i Bogucic do polityki urzędującego prezydenta przekonani są już mniej. Tutaj w obu okręgach lider Forum Samorządowego może liczyć na 28,20 proc poparcia. Jarosław Makowski umocnił się także w dzielnicach. We wszystkim pięciu okręgach zajmuje drugie miejsce. Najlepszy wynik ma w „rodzinnym okręgu” Marcina Krupy. W południowych dzielnicach okręgu I różnica między oboma kandydatami topnieje do zaledwie, 5,9 proc. Ilona Kanclerz konsekwentnie zajmuje trzecie miejsce. Wyjątkiem jest okręg V, w którym więcej ludzi nie wie na kogo oddać głos niż skłonna jest poprzeć kandydatkę Śląskiej Partii Regionalnej.

Jak wynika z sondażu niezdecydowany jest co dziesiąty mieszkaniec Katowic. 3,4 proc. osób, planuje wziąć udział w wyborach, ale zdecydowanie deklaruje, że na karcie z kandydatami na prezydentów nie postawi krzyżyka.

Sondaż został zrealizowany w dniach 11-13.10.2018 na podstawie 597 poprawnie wypełnionych kwestionariuszy.

Czytaj więcej