Czytasz: Znamy zwycięzcę w konkursie na kompozycję jazzową

Znamy zwycięzcę w konkursie na kompozycję jazzową

Pianista i klawiszowiec Bogusław Kaczmar został zwycięzcą 4. Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową.

Jury doceniło go za utwór pt. "Waltz for you". Uroczystość wręczenia nagród i koncert nagrodzonych utworów odbędzie się w sobotni wieczór w Katowicach.

Wydarzenie jest jednym z punktów trwającego od piątku w Katowicach 12. Silesian Jazz Festivalu.

Dyrektor artystyczny festiwalu oraz przewodniczący jury w konkursie prof. Jerzy Jarosik z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach powiedział PAP, że zwycięska kompozycja pt. "Waltz for you" ujęła go przede wszystkim melodyjnością i bardzo ładnym tematem muzycznym. To utwór na trio: fortepian, kontrabas i perkusję.

Twórca tej kompozycji Bogusław Kaczmar to pianista i klawiszowiec oraz pracownik Instytutu Jazzu katowickiej akademii. W sobotę odbierze on nagrodę Grand Prix w wysokości 3 tys. euro.

Drugie miejsce w konkursie otrzymał Tom Haines (Wielka Brytania) za utwór pt. "Impy Pimpy", a trzecie – Adam Jarzmik za kompozycję pt. "Highway". Tutaj przewidziano nagrody w wysokości kolejno: 1,2 tys. euro i 800 euro.

Przyznano też dwa wyróżnienia, które otrzymali: Simion Nicolas (Niemcy) za utwór pt. "Mr Monk is back in town" oraz Gabriela Kapczuk za kompozycję pt. "Richmont".

Wszystkie nagrodzone kompozycje po raz pierwszy wykonane zostaną podczas sobotniego, finałowego koncertu w sali koncertowej Miasta Ogrodów w Katowicach.

Do tegorocznej edycji napłynęło blisko 40 zgłoszeń. "To już jest czwarta edycja i zwykle zawsze mamy ok. 40 zgłoszeń, które napływają z całej Europy, ale też ze Stanów Zjednoczonych, Azji, nawet z Australii. Konkurs ma bardzo szeroki zasięg i duże znaczenie" – podkreślił prof. Jarosik.

Dodał, że ci muzycy i kompozytorzy, którzy biorą udział w konkursie funkcjonują już na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale i w świecie.

Nadesłane kompozycje oceniało jury pod jego przewodnictwem. W skład jury weszli ponadto: Adam Baruch, Andy Middleton, Leszek Kułakowski oraz Piotr Wojtasik.

Jak przypomniał prof. Jarosik, w tym roku zmieniono nieco formułę konkursu poprzez podanie składu instrumentalnego kompozycji – od solo do sekstetu na określone instrumenty. Wcześniej było to dowolne.

Ponadto w poprzednich edycjach jury wybierało dziesięć najlepszych ich zdaniem kompozycji, które następnie wykonywane były przed publicznością i na tej podstawie wyłaniano laureatów. W tym roku jury od razu po swym posiedzeniu podało już laureatów.

Finałowy koncert jest jednym z punktów programu 12. Silesian Jazz Festivalu, który od piątku do niedzieli odbywa się w Katowicach. W tym roku podczas trzech jazzowych wieczór zaplanowano sześć koncertów.

Jeszcze w sobotę na scenie Miasta Ogrodów pojawi się największy skład tegorocznego festiwalu. Będzie to koncert "Tribute to Akwarium" Piotra Wojtasika z udziałem muzyków z Polski i zagranicy.

Finał festiwalu odbędzie się w niedzielę. Najpierw przed widzami zaprezentuje się międzynarodowa grupa muzyków z Norwegii, Holandii, Portugalii i Słowenii, a ostatnim punktem programu będzie solowy recital pianisty Marcina Maseckiego, wykonującego muzykę jazzową i klasyczną.

W ubiegłym roku w konkursie na kompozycję jazzową jury nie przyznało nagrody głównej, a jedynie dwa drugie miejsca ex aequo: Paulinie Atmańskiej (Polska) za kompozycję "Spring and you say goodbye" oraz Tobiasowi Hoffmannowi (Austria) za kompozycję "Interior Opponent Combo". Z kolei w konkursie publiczności zwyciężyła kompozycja Adama Jarzmika "Rush". (PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

Czytaj więcej