Czytasz: Katastrofa w Karwinie: W niedzielę odbędzie się msza św. w intencji zmarłych górników

Katastrofa w Karwinie: W niedzielę odbędzie się msza św. w intencji zmarłych górników

W wyniku wybuchu metanu w kopalni w Karwinie zginęło 13 osób.

W związku z tragedią, do której doszło w Karwinie w najbliższą niedzielę (23 grudnia) we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej odbędzie się msza święta za zmarłych górników i ich rodziny. 

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Msza św. za zmarłych górników i ich rodziny będzie sprawowana w tę niedzielę o godz. 12:00.

 – Uczestniczymy w bólu i cierpieniu rodzin i bliskich zmarłych górników, wyrażamy im serdeczne współczucie, jednoczymy się we wspólnej modlitwie za zmarłych [...]. Wołamy do Boga, Pana Życia, o ochronienie życia i zdrowia tych, którzy przeżyli i przebywają w szpitalu. Modlimy się za wszystkich niosących pomoc. Z modlitewnym wsparciem stajemy przy polskich i czeskich rodzinach. – przekazał w oświadczeniu Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

 

Tragedia w Karwinie: Niedziela dniem żałoby narodowej

W związku ze śmiercią dwunastu Polaków, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. 

Wybuch metanu w kopalni w Karwinie

Przypomnijmy, do tragedii doszło w czwartek o godzinie 17:16. W kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego doszło do wybuchu metanu. 13 górników nie żyje – 12 Polaków i Czech. 

Jak informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – ofiary katastrofy górniczej z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego. Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego świętokrzyskiego i wielkopolskiego.