Czytasz: Można się już kąpać w Pogorii III [AKTUALIZACJA]

Można się już kąpać w Pogorii III [AKTUALIZACJA]

Zakaz kąpieli w dąbrowskiej Pogorii III cofnięty.

Aktualizacja 31 lipca:

Sanepid cofnął zakaz kąpieli w dąbrowskiej Pogorii III. Ten obowiązywał wcześniej w związku z akwitem sinic w akwenie. Po pobraniu próbek wody podjęto decyzję o cofnięciu zakazu, a w Pogorii III można się już kąpać bezpiecznie.

Wcześniej pisaliśmy:

Ze względu na nadmierny zakwit sinic na jeziorze Pogoria III Sanepid podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu kąpieliska. To kolejne kąpielisko z problemami w woj. śląskim, sinice zakwitły również w tyskich Paprocanach, o czym informowaliśmy.

W dąbrowskiej Pogorii III woda przybrała mocno zielony kolor, jej próbki wysłano już do badania. Jakość wody jest monitorowana przez pracowników Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Gdy jakość wody się poprawi zakaz kąpieli zostanie cofnięty.

Czym grozi kontakt z sinicami?

Sinice to tego lata również olbrzymi problem nadmorskich miejscowości. 51 kąpielisk nad otwartym morzem w województwie pomorskim i zachodniopomorskim zostało zamknięte. W Zatoce Gdańskiej pojawił się pełny zakwit sinic. Eksperci apelują, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody.

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Szczególną ostrożność muszą zachować miłośnicy sportów wodnych. Przypadkowe wypicie zanieczyszczonej wody może doprowadzić do silnych dolegliwości brzucha i żołądka.

źródło: TVN24/x-news