Czytasz: Smogowy dekalog
02:16
W sprawie smogu nie ma żadnego kompleksowego planu. Nie ma dekalogu, zbioru podstawowych przykazań. Jest dramatyczny bajzel i gigantyczny chaos.

Katowice włączają do akcji strażników, Dąbrowa sprawdza jakość, Rybnik każe zostawać w domach, marszałek apeluje a inspektorat straszy. No i co? No i oczywiście nic! Bo co niby ma nas ratować przed śmiercią z powietrza skoro każdy gra tu swoją melodię.

W sprawie smogu nie ma żadnego kompleksowego planu. Nie ma dekalogu, zbioru pięciu podstawowych przykazań. Nie ma instrukcji obsługi siebie i otoczenia. Jest dramatyczny bajzel, gigantyczny chaos i dosłownie-jak za mną, w Kostuchnie, Podlesiu, innych dzielnicach Katowic i dziesiątkach miast w całej Polsce-śmierć wisząca w powietrzu.

Silesion proponuje pakt. Niech prezydenci, posłowie, rząd i samorząd, dogadają się wreszcie co z tym syfem zrobić. Niech powstanie lista 5 pierwszych kroków po ogłoszeniu alarmu smogowego. Niech każdy z nas wie co do niego wtedy należy. Inne obowiązki ma prezydent miasta, inne jego służby, inne lekarze, nauczyciele i strażacy. Każda grupa musi, bo to kwestia naszego życia i zdrowia-wiedzieć co do niej należy.

Tak, żebyśmy nie musieli prosić osłów z KZK GOP, żeby nam uruchomili darmową komunikację, bo wczorajszy popis durnoty tego skansenu komunistycznego myślenia to absolutna afera nadająca się dla prokuratora. Żebyśmy gorączkowo nie szukali informacji, czy dzieciom wolno w takim dniu iść do szkoły, czy nie. Z jakimi objawami mamy natychmiast iść do lekarza, nie czekając w żadnej kolejce. A na końcu wiedzieli, czego używać a czego nie w piecach, kiedy zaalarmować straże: pożarną albo miejską-bo truje, ba, próbuje nas zabić palący starymi meblami sąsiad.

Ktoś to musi napisać, uchwalić jako prawo i wprowadzić w życie. Apeluję, by wszystkich, którzy czują w tej sprawie minimum odpowiedzialności, zaprosił do siebie marszałek Saługa. My pokażemy tych, którzy przyszli i realnie pomogą. Bez litości schłostamy tych, co to mają gdzieś. Niech powstanie smogowy dekalog. Tak, żebyśmy nie udawali, że jak czegoś nie widać, to tego nie ma. Jak z promieniowaniem w Czernobylu. Też widać nie było.

Czytaj więcej