Czytasz: Gorzelik: "Konstytucja była i jest permanentnie łamana"

Gorzelik: "Konstytucja była i jest permanentnie łamana"

01:26
Zdaniem lidera RAŚ zasady zapisane w konstytucji łamie nie tylko obecny rząd.

W czasie debaty nad budżetem województwa śląskiego lider Ruchu Autonomii Śląska zaskoczył swoją wypowiedzią. 

- Dużo się teraz mówi o łamaniu innych przepisów Konstytucji, ale tak naprawdę, musimy sobie jasno powiedzieć: jeśli chodzi o relację między władzą centralną a samorządem, konstytucja była i jest permanentnie łamana. Trudno się spodziewać, żeby coś w najbliższym czasie się zmieniło - mówi Jerzy Gorzelik.

Jego zdaniem przyzwyczailiśmy się do tego na tyle, że nie zwracamy już na to uwagi. Jednak konstytucja przewiduje, że przekazując zadania samorządom, należy również przekazać odpowiednie środki poprzez udział w podatkach. Tymczasem władza centralna dokłada kolejne zadania bez zapewnienia finansowania.

- Każdy kolejny rząd Rzeczypospolitej Polskiej od uchwalenia Konstytucji RP, przepisy tej konstytucji łamał. Przez długie lata samorządy są obciążane kolejnymi zadaniami, a wraz z nimi nie idą środki, które umożliwiałyby realizację nowych obowiązków - mówi lider RAŚ.

Wśród najnowszych obciążeń samorządowego budżetu jest ubiegłoroczne przekazanie zadań związanych z wycinką. Od stycznia marszałek dodatkowo musi prowadzić rejestr firm, które produkują rozmaite odpady.

- Te koszty nie zostaną w całości pokryte przez opłaty wnoszone przez firmy, które w takim rejestrze się znajdą - przestrzega Jerzy Gorzelik.

Jak mówi lider RAŚ, wadliwy system finasowania samorzadów sprawia, ze województwo śląskie nie jest w wystarczającym stopniu beneficjnetem rosnącej koniunktury.

- Można odnieść wrażenie, że instytucjom centralnym nie zależy na mocnych i stabilnych finansowo regionach - ocenia Gorzelik.

W sali Sejmu Śląskiego Gorzelik apelował o odprowadzanie części przychodów budżetowych z tytułu podatku VAT do samorządu. Obecne przychody z tego tytułu trafiają w całości do budżetu centralnego. Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego sukces w uszczelnieniu systemu podatkowego i wyższej ściągalności podatku VAT nie poprawia kondycji finansowej województw. 

Czytaj więcej