Czytasz: Jednocześnie udzielali pomocy. Co z tego wynikło?

Jednocześnie udzielali pomocy. Co z tego wynikło?

Przede wszystkim ważna nauka. Ale też nowy rekord Polski. Dąbrowska hala „Centrum” włączyła się w poniedziałkową akcję udzielania pierwszej pomocy.

Dziesięć fantomów i wielu więcej chętnych, by poćwiczyć na nich resuscytację krążeniowo-oddechową. W poniedziałek dąbrowska hala sportowa przypominała raczej stację pogotowia niż miejsce, gdzie zwykle odbywają się mecze siatkarskie. Powód? - Postanowiliśmy włączyć się w obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - mówili organizatorzy.

Pobili zeszłoroczny rekord

Z tej okazji od kilku lat, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w połowie października organizuje akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Tak też zrobiła w tym roku. - Rekord został pobity - cieszyli się ci, którzy wzięli udział w dąbrowskiej odsłonie akcji.

CZYTAJ TAKŻE: JAK POMÓC I SOBIE NIE ZASZKODZIĆ?

Co zrobić, gdy kolega zemdleje?

Samo bicie rekordu to nie wszystko. W poniedziałek chętni mogli przyjrzeć się pokazom służb ratowniczych: straży pożarnej, policji, absolwentów ratownictwa medycznego z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego, a także członków Harcerskiego Klubu Ratowniczego Auxilium.

Specjaliści tłumaczyli m.in., jak należy postępować przy omdleniach, zadławieniach, zatruciach tlenkiem węgla, jak tamować krwotok, jakie działania podjąć przy wypadku, jak udrożnić drogi oddechowe, jak zachować się w przy wypadku samochodowym.

Czytaj więcej