Czytasz: Jarosław Makowski prawie-kandydatem na prezydenta Katowic

Jarosław Makowski prawie-kandydatem na prezydenta Katowic

Radny sejmiku jednak powalczy o fotel prezydenta Katowic?

O tej kandydaturze mówiło się od dawna. W pierwszej wersji Jarosław Makowski miał być kandydatem na wiceprezydenta w duecie z Moniką Rosą. Posłanka Nowoczesnej na start w wyborach samorządowych się nie zdecydowała. Wybrała ratowanie Nowoczesnej. Jarosław Makowski miałby zostać ogłoszony oficjalnym kandydatem we wtorek w czasie konwencji regionalnej. Dziś szef śląskiej PO, Wojciech Saługa na antenie Radia eM powiedział, że stanie się tak o ile „nie nastąpi żadne trzęsienie ziemi”.

"Trzęsieniem ziemi" może być brak akceptacji władz krajowych PO. Skontaktowaliśmy się z marszłakiem Wojciechem Saługą. Potwierdza, że Jarosław Makowski jest kandydatem Śląskiej PO. I na razie tyle. W Warszawie trwa zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. To na nim Wojciech Saługa musi przekonać Grzegorza Schetynę do poparcia Makowskiego.

Pierwsze sondaże nie dawały Makowskiemu szans w starciu z urzędującym przydentem. Dużo wyższe poparcie miała posłanka Monika Rosa. Jednak ostatnio Makowski stał się dużo bardziej wyrazisty. Ma też na koncie sukces w postaci wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił zarządzenie zastępcze wojewody śląskiej nadające nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich katowickiemu placowi przy dworcu PKP.

Jarosław Makowski, to 45-letni historyk filozofii, publicysta i radny sejmiku woj. śląskiego. W przeszłości kierował platformianym think-tankiem jakim jest Instytut Obywatelski. Na Śląsku zainicjował powstanie stowarzyszenia BoMiasto, które szczególnie ostatnio sukcesywnie rozlicza prezydenturę Marcina Krupy.

Czytaj więcej