Czytasz: Jak wyglądało życie przed „Wujkiem”?

Jak wyglądało życie przed „Wujkiem”?

Teatr Śląski apeluje do mieszkańców o przesyłanie fotografii sprzed 16 grudnia 1981 roku. Chce je zaprezentować m.in. na wystawie.

Wydarzenia grudnia 1981 roku wciąż odciskają swoje piętno w świadomości Ślązaków.

- Świat nie tylko stał się szary, ale także niebezpieczny – mówią przedstawiciele Teatru Śląskiego.

17 grudnia odbędzie się tu premiera czarnej ballady pod tytułem „Wujek.81”. Jak zdradzają w teatrze, spektakl będzie próbą zmierzenia się z pamięcią tego dnia, podjęcia dialogu z uczestnikami tragicznych wydarzeń, którzy do dziś żyją w cieniu pacyfikacji.

Zanim ballada trafi na afisz, teatr apeluje do mieszkańców Katowic o przysyłanie zdjęć z życia codziennego okolic Kopalni „Wujek” sprzed momentu pacyfikacji.

- Interesuje nas okres od 1 stycznia 1978 do 15 grudnia 1981 roku – wyjaśnia Aleksandra Oslislo, rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego.

Codzienne życie w cieniu kopalni

O jakie fotografie chodzi? Teatr szuka takich, które pokazują zabawę, rodzinne spotkania, sposoby spędzania wolnego czasu i świętowania (np. Barbórki). - Chcemy pokazać, jak żyli ludzie w pobliżu kopalni – w miejscach, które staną się także bohaterami naszego spektaklu. Czekamy na zdjęcia zrobione m.in. przy ulicy Mikołowskiej, Gallusa, Wincentego Pola, w parku Kościuszki, przykopalnianym domu kultury czy przychodni lekarskiej, a także z okolic szosy kochłowickiej – wylicza Oslislo.

Na wystawę i program

By ułatwić mieszkańcom dostarczanie zdjęć, Teatr Śląski prosi o przesyłanie ich drogą elektroniczną na adres a.oslislo@teatrslaski.art.pl. - Prosimy, by do fotografii dołączona była informacja o miejscu i czasie jej wykonania – apeluje rzeczniczka. Dodaje, że teatr czeka na zdjęcia do 29 listopada, do godz. 16. - Wybrane umieścimy na wirtualnej wystawie na stronie internetowej teatru. Część trafi także do programu teatralnego towarzyszącego premierze spektaklu „Wujek.81” - mówi Oslislo.

Dla 15 osób, które przyślą fotografie, Teatr Śląski przygotował nagrody, w tym m.in. bilety na „Wujka.81”.