Czytasz: Komisja postanowiła: niewinna!
Druga nauczycielka stanęła przed komisją dyscyplinarną za „Czarny protest”.

Katarzyna Jaskulska, kolejna nauczycielka z Zabrza niewinna

Kolejna nauczycielka, która stanęła przed komisją dyscyplinarną w Kuratorium Oświaty w Katowicach za „Czarny protest” została uniewinniona. W ostatni piątek komisja rozpatrzyła sprawę pierwszej z nauczycielek z Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu, nie dopatrując się jej winy.

- Bardzo się cieszę. Natomiast jest mi przykro, że w ogóle do tej sytuacji doszło. Bo uważam, że to jest absurdalny zarzut. Mam nadzieję, że koleżankom też zostanie ten zarzut uchylony. Powołując się na artykuły, które sama komisja przytoczyła każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów - mówiła Katarzyna Jaskulska tuż po ogłoszeniu wyroku

 Zdaniem obrońcy, Bartłomieja Piotrowskiego, pozostałe rozprawy przed komisją dyscyplinarne nie są przesądzone. Chociaż takie same zarzuty postawiono wszystkim 10 nauczycielkom, to jednak składy orzekające się różnią. Mogą zadecydować o winie kolejnych naczycielek.

- Ja uważam, że formą nacisku jest samo wszczęcie tego postępowania. Na razie mamy dwa nieprawomocne, korzystne dla nas orzeczenia. Mam wrażenie, że efektem tych postępowań miało być zniechęcenie nie tylko nauczycieli do wyrażania swoich poglądów również na ulicy. To obecnie często się zdarza. - mówił Bartłomiej Piotrowski


Nauczycielki mają postępowanie dyscyplinarne, ponieważ brały udział w „Czarnym proteście”. Powodem jest zdjęcie na Facebooku, na którym ubrane na czarno manifestowały swoje poparcie dla strajku kobiet.

Chodzi o październikowy protest kobiet przeciwko planom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Panie wyszły na ulice w całym kraju. Nauczycielki z Zabrza wsparły protest, ubierając się na czarno, a swoje zdjęcie opublikowały na portalu społecznościowym.

To nie spodobało się ich koledze z pracy, który złożył skargę w Kuratorium Oświaty w Katowicach. Rzecznik dyscyplinarny, który prowadził postępowanie wyjaśniające zdecydował o skierowaniu sprawy do komisji dyscyplinarnej.

Czytaj więcej