Czytasz: Ostrożnie z fajerwerkami. Mogą być piękne, ale też niebezpieczne [WIDEO]

Ostrożnie z fajerwerkami. Mogą być piękne, ale też niebezpieczne [WIDEO]

Podczas sylwestrowego szaleństwa nie zapominajmy o bezpieczeństwie.

Zbliża się wyjątkowa noc sylwestrowa. To świetna okazja, by w gronie bliskich znajomych przeżyć ten czas w wyjątkowy sposób. Do jednej z sylwestrowych aktywności należy puszczanie fajerwerków. Niestety, w tę noc dochodzi do setek poparzeń, zranień, pożarów, a nawet do śmiertelnych wypadków. Warto przygotować się do hucznych zabaw z pirotechniką w należyty sposób.


Co sprawdzić przy zakupie fajerwerków?

Należy dokładnie sprawdzić, czy obudowa materiału pirotechnicznego nie wykazuje wad, takich jak wybrzuszenia, wgniecenia, czy też pęknięcia, a następnie sprawdzić. elementy, z których składa się fajerwerek, są odpowiednio ze sobą połączone. Należy również sprawdzić, czy produkt, który ma zostać wkopany w ziemię, lub też ma być trzymany w dłoni, posiada odpowiednie elementy do tego przeznaczone. Ważne jest, aby materiał zawierał instrukcję obsługi w języku polskim oraz nazwę producenta i jego adres.

źródło: TVN24/x-news


W jaki sposób obchodzić się z pirotechniką?

Nie wolno, pod żadnym pozorem, dopuszczać dzieci do materiałów wybuchowych. Użytkownik powinien kategorycznie stosować się do zaleceń i ostrzeżeń producenta. Nagły wybuch petardy może skutkować różnymi dolegliwościami, takimi jak: oparzenia rąk i twarzy, ale również może spowodować utratę wzroku, lub też palców.

Fajerwerki należy odpalać w miejscu względnie ustronnym, w którym nie dokonamy żadnych zniszczeń. Należy sprawdzić, czy na trajektorii lotu materiału pirotechnicznego nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w obiektach zamkniętych oraz w okolicy miejsc zagrożonych pożarem.

Zachowaj bezpieczną odległość od fajerwerków. Nie należy pochylać się nad ładunkiem. Nie jest wskazane, aby, będąc pod silnym wpływem alkoholu, zajmować się odpalaniem petard. W sytuacji, gdy po zapaleniu lontu, nie dojdzie do eksplozji, nie jest wskazane, aby zbliżać się do ładunku, by sprawdzić, co się stało. W sytuacjach niebezpiecznych należy wezwać służby ratunkowe: pogotowie i straż pożarną.