Czytasz: "Racjonalny minister finansów, to skąpy minister"

"Racjonalny minister finansów, to skąpy minister"

12:57
Minister finansów w rządzie Donalda Tuska zdaniem polityków koalicji PO-PSL blokował możliwość wprowadzenie programu podobnego do 500+.

Jacek Rostowski, minister finansów w rządzie Donalda Tuska w latach 2007-2013 na "Scenie Otwartej" Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Czy to skąpstwo byłego ministra finansów doprowadziło do przegranej Platformy?

- Czy chciałby pan mieć ministra finansów, który nie jest skąpy? - pyta Jacek Rostowski - rozsądny minister, to skąpy minister.

Program zbliżony do 500+ 

Jacek Rostowski zapewnia, że wprowadzenie programu na miarę sztandarowego programu rządu PiS za jego kadencji było niemożliwe. Wynikało z faktu objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Ta została zdjęta dopiero w czerwcu 2015 roku.

- Gdybyśmy przed tym poszli w stronę zwiększania wydatków (…) nieuniknione byłyby sankcje. Wyprowadziliśmy Polskę z tej procedury, PiS na tym skorzystał i podjął ogromne ryzyko - mówi Rostowski.

Mamy spokojny wzrost, ale... 

Zdaniem byłego ministra od 2015 roku jesteśmy w fazie spokojnej i stopniowego dobrego przyspieszenia.  Nie można jednak półtora roku rządów gospodarczych osądzać na podstawie jednego pozytywnego kwartału. Mam nadzieję, że to wszystko się poprawi.

- My mieliśmy globalny kryzys finansowy i całe nasze działanie polegało na obronie Polski przed skutkami tego kryzysu. I udało się. Polska miała w tym okresie najlepszy, najszybszy rozwój nie tylko w Unii Europejskiej, ale spośród wszystkich krajów OECD - mówi Jacek Rostowski.

Co były minister sądzi o aktualnej polityce gospodarczej rządu PiS? 

- PiS to hazardziści. Najlepiej to widać po stanie ich limuzyn - mówi Rostowski.

 

Czytaj więcej