Czytasz: Innowacyjny park dla wszystkich

Innowacyjny park dla wszystkich

Przed nową prezes Parku Śląskiego nowe wyzwania. Sprawdź co zmieni się w ogrodzie metropolii.

- Innowacyjność, to jest nieodłączne słowo, które temu parkowi towarzyszyło i wciąż tak będzie - zapewnia Aneta Moczkowska

Wojciech Saługa chce przywrócenia blasku Parkowi Śląskiemu. Nowa prezes ma za zadanie przyspieszyć niezbędne inwestycje, które pozwolą dostosować całość parku do rozwijającego się Wesołego Miasteczka.

- Rozmawiamy o ponownej rewitalizacji Parku, aby przywrócić mu blask. Aby Park z powrotem stał się miejscem na prawdę tętniącym życiem i był naszą śląską wizytówką tak, jak to bywało kiedyś - mówi marszałek województwa śląskiego.

Central Park? Hyde Park? Jaki będzie śląski?

Ani amerykański, ani angielski, po prostu śląski... a w zasadzie metropolitalny.

- Park Śląski jest specyficzny. Nie można go do niczego innego przyrównać. To największa tego typu przestrzeń w Europie. Dzisiaj tworzy się aglomeracja, tworzy się coś nowego. Śląski też musimy opowiedzieć na nowo - ocenia Wojciech Saługa.

Dla kogo ogród metropolii? 

Dziś do parku zaglądają nie tylko aktywni mieszkańcy naszego regionu. Ludzie szukają różnych form spędzania czasu. 

- Dzisiaj wiem, że są to biegacze, rolkarze, że to są matki z dziećmi. Wiem, że weekendowo są to przestrzenie dla rodzin, to są dzieci, które przychodzą tu w miejsca związane z edukacją. Można powiedzieć, że ten park jest dla wszystkich - mówi Aneta Moczkowska.

Strefy parku

Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart.

Znajdziemy w nim cztery strefy skierowane do konkretnych odbiorców.

Park Rodzinny, obejmujący zoo, wesołe miasteczko i park linowy.
Eko Park, obejmujący środkową część parku i zakładający np. odtworzenie ogrodów tematycznych: rosarium, ogrodu japońskiego czy bylinowego i rewitalizację terenów po kąpielisku „Fala”,
Aktywny Park, w części zachodniej ze Stadionem Śląskim, Polami Marsowymi, który oferuje możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportu
Smart Park, w oparciu o Planetarium Śląskie.

W przyszłości powstanie także Śląski Park Nauki, mający stać się przestrzenią dla działań edukacyjnych i naukowych.

- Park wymaga stref. Żeby odpowiadały na potrzeby tak wielu osób, to jednak trzeba umiejętnie te przestrzenie kierunkować na odpowiednie działania - mówi nowa prezes.

Najpilniejsze zmiany

W najbliższym czasie powstaną nowe miejsca parkingowe. Dostosowana ma zostać także gospodarka wodna, która pozwoli na nawadnianie przestrzeni zielonych oraz odprowadzanie nadmiaru wody w czasie intensywnych opadów. Pojawią się też nowe ławki, odnowione zostaną alejki.

SKĄD PIENIĄDZE?

Trwają rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Urząd Marszałkowski chce zmodyfikować program Jessica i w oparciu o te środki utworzyć nowy projekt rewitalizacyjny.

- Wydaje się, że jesteśmy bardzo blisko i wydaje się, że to zainteresowanie ze strony EBI, Banku Ochrony Środowiska, tym że ta przestrzeń jest unikatowa, nietypowa, jest wyzwaniem. Wzbudziła u nich też zainteresowanie. Mamy nadzieję, ale nie mogę dziś powiedzieć, że te pieniądze będą na 100% - przyznaje Moczkowska.

Czytaj więcej