Czytasz: In vitro wbrew prezydentowi Krupie?

In vitro wbrew prezydentowi Krupie?

Monika Rosa nie rezygnuje z forsowania projektu in vitro w Katowicach.

Krupa: in vitro? Nie, dziękuję. Rosa: i tak będziemy probować.

"Prezydent Krupa nas lekceważy"

We wrześniu o wsparcie inicjatywy i wprowadzenie projektu pod obrady Rady Miasta zawnioskowała do prezydenta Marcina Krupy. Ten programem nie jest jednak zainteresowany. Kilka dni temu, w piśmie skierowanym do wnioskodawców, poinformował o tym wiceprezydent Bogumił Sobula.

Wierzyliśmy, że prezydent tak dużego i nowoczesnego miasta jest otwartym człowiekiem i rozumie potrzeby swoich mieszkańców. Rozczarowaliśmy się - komentuje posłanka Monika Rosa.

Nowoczesna uważa, że taka decyzja Marcina Krupy jest wynikiem ścisłej współpracy z przedstawicielami rządu Beaty Szydło. Postrzeganie programu przez pryzmat rozgrywki politycznej nie sprzyja dobru mieszkańców Katowic. Sami swojej inicjatywy do politycznych nie zaliczają.

To powinno być rozpatrywane wyłącznie w kategoriach medycznych i państwo powinno te procedury finansować - dodaje poseł Mirosław Suchoń.

Państwo jednak, decyzją Konstantego Radziwiłła, wykreśliło procedurę zapłodnienia metodą in vitro z projektów objętych finansowaniem ministerstwa zdrowia. Jedyną możliwością jest wsparcie mieszkańców poprzez programy lokalnych samorządów. Tak jest m.in. w Sosnowcu, czy Częstochowie.

In vitro w Katowicach?

Nie poddajemy się. Uważamy, że najważniejszą wartością jest to, żeby ludzie mogli posiadać dzieci i cieszyć się tym szczęściem. W związku z tym będziemy zbierać podpisy. Liczymy na to, że tym razem prezydent Krupa ich nie zlekceważy - mówi Monika Rosa.

Posłowie Nowoczesnej chcą wprowadzić projekt pod głosowanie Rady Miasta. Potrzebują do tego podpisów 500 mieszkańców Katowic. Projekt Nowoczesnej zakłada objęcie programem finansowania zapłodnienia metodą in vitro 200 par. Zbieranie poparcia pod projektem ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Projekt zgodnie z zapowiedzią posłanki Rosy do Rady Miasta Katowice trafi najpóźniej na początku 2017 roku.

Czytaj więcej