Czytasz: Zginął tam chłopiec, a pasów i chodnika wciąż nie ma

Zginął tam chłopiec, a pasów i chodnika wciąż nie ma

Nowy rok szkolny, a przy drodze DW 933 wciąż niebezpiecznie. Kiedy dzieci doczekają się pasów?

Mieszkańcy Poręby pod Pszczyną od lat walczą, by przy drodze 933 pojawiły się pasy i chodnik. Oznakowane przejścia dla pieszych w sołectwie są tylko dwa, ale rodzicom dzieci, które korzystają z przystanków autobusowych przy bardzo ruchliwej drodze, zależy, żeby przejścia pojawiły się właśnie tu. Młodzież z sołectwa codziennie musi dojeżdżać do szkół w Pszczynie, aby dostać się na przystanek, zmuszona jest przebiegać przez dwupasową drogę.

 

Mieszkańcy Poręby w czynie społecznym chcieli nawet sami namalować na drodze pasy, ale do tego, zgodnie z przepisami, potrzebny jest chodnik.

Drogowy horror na południu Katowic!

Zginął tu chłopiec wracający ze szkoły

Na drodze przez ostanie lata doszło do wielu śmiertelnych wypadków, jeden z nich był wyjątkowo tragiczny. W 2015 r. 14-letni Marcin, kiedy wracał ze szkoły do domu, został śmiertelnie potrącony przez 21-letniego kierowcę bmw. Chłopiec szedł prawidłowo lewą stroną pobocza, na łuku drogi został potrącony przez jadącego prawą stroną jezdni kierowcę.

Mieszkańcy wyszli na drogę 

Po tym wypadku na drodze odbywały się pikiety w sprawie budowy chodnika i oznakowanych przejść dla pieszych. Efekt protestów przyniósł pierwsze nadzieje na ich powstanie. Pod koniec września 2015 roku w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach podpisano bowiem umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi.

Droga strachu w Istebnej

- W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele gminy Pszczyna. Już wtedy zwracaliśmy uwagę na to, iż z naszej strony priorytetem będzie uwzględnienie w projekcie rozwiązań, które zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo. Jednym z nich jest budowa chodnika - mówi Piotr Łapa, rzecznik pszczyńskiego Urzędu Miasta.

- Zleciliśmy wykonanie projektu przebudowy DW 933 na odcinku od skrzyżowania z ul. Żorską w Pszczynie do skrzyżowania z DK 81 i od granic Jastrzębia Zdroju do skrzyżowania z DK 78 w Wodzisławiu Śląskim – dodaje Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Projekt jest już gotowy i w najbliższym czasie projektant złoży do wojewody wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. Co najważniejsze przewidziano budowę chodnika w Porębie.

- Kiedy otrzymamy zezwolenie, złożymy do Zarządu Województwa wniosek o umieszczenie inwestycji w budżecie – dodaje Pacer.

Realizacja projektu jest uzależniona teraz od województwa. ZDW wnioskował o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy RPO. Jednak komisja przyznająca dofinansowanie nie przyznała dotacji. ZDW czeka na rozpatrzenie odwołania.

Czytaj więcej