Czytasz: Historia bez cenzury Wojciecha Drewniaka

Historia bez cenzury Wojciecha Drewniaka

Wojciech Drewniak bez cenzury dla Silesion.pl. Przeczytaj wywiad z youtuberem przed oficjalnym spotkaniem z fanami programu “Historia Bez Cenzury”.

“Ciota na tronie - August Poniatowski”, “Demon Seksu - Rasputin”, czy “Władca z jajami - Bolesław Chrobry” to tylko niektóre z tytułów odcinków historycznych “Historii bez cenzury”, które prezentuje Wojciech Drewniak na swoim kanale na youtube.

Wojciech Drewniak, prowadzący programu “Historia bez cenzury” jest żywym przykładem na to, że historia może być opowiedziana ciekawie. Prawie pół miliona subskrypcji świadczy o tym, że o przeszłości można opowiadać językiem, który zainteresuje i rozbawi niejednego internautę.

Jaka jest historia Wojciecha Drewniaka? Kim są “polskie koksy” o których pisze w swojej najnowszej książce? Przeczytajcie nasz wywiad z popularnym youtuberem.

W.D: Moja historia nie jest zbyt skomplikowana. Przyszło mi dorastać w czasie, gdy “Sensacje XX wieku” świeciły triumfy. Mały Wojtek pomyślał sobie, że można opowiadać fajnie historie, robić z nich niemal filmy sensacyjne oparte na faktach. Później trafiłem na świetnych nauczycieli w podstawówce, gimnazjum i liceum. Jestem dobrym przykładem na to, że jeśli trafi się na dobrego nauczyciela, to można odpowiednio pokierować swoją życiową drogą.

Czy stąd wziął się pomysł na YouTube?

W.D: Kanał na YouTube nie jest moim pomysłem, tylko Tomka - naszego producenta. To on wymyślił format Historii. Na castingu zostałem wybrany jako prowadzący. W tym roku miną  4 lata.

Kim jest Wojciech Drewniak poza YouTubem?

W.D: Poza Historią Bez Cenzury, pracuję w Radiu Lublin jako realizator dźwięku. Mam również swoje własne audycje historyczne.

10 maja do księgarń trafiła Twoja druga książka - “Historia Bez Cenzury: polskie koksy”. Kim są tytułowe “polskie koksy”? Dlaczego padło na te, a nie inne osoby?

W.D: To są, moim zdaniem, jedne z najważniejszych postaci wojskowych w historii Polski. Ta książka wydała mi się naturalną kontynuacją pierwszej publikacji, dotyczącej polskich władców. Kim by byli władcy bez swoich ludzi od brudnej roboty? To są goście, którzy wykonywali rozkazy w okopach. To dzięki nim historia naszego państwa wygląda tak, a nie inaczej. Wielcy władcy mogli zostać królami właśnie dlatego, że mieli świetnych dowódców u swojego boku. Były to osoby, które miały największy wpływ na losy naszego wojska i państwa. Część z tych postaci znalazła już się w odcinkach programu, jednak ich sylwetki w książce są znacznie poszerzone. Inne postaci, jak np. Pilecki, czy Miś Wojtek to są bohaterowie, o których historie widzowie najczęściej prosili w komentarzach.

Czy w książce zahaczasz o Śląsk?

W.D: Na pewno przy okazji Czarnieckiego opisuję, w jaki sposób udało mu się wyczyścić całe południe dzisiejszej Polski ze Szwedów. Można pod to podciągnąć śląskie rejony. W książce opisuje jednak głównie historie gości, którzy zmienili losy całego kraju, a nie poszczególnych regionów.

11 maja w katowickim Empiku spotkasz się ze swoimi fanami. Na co mogą liczyć czytelnicy i widzowie Twojego programu?

W.D: Spotkanie zaczynam od prezentacji na żywo fragmentu książki. Później fani i czytelnicy będą mogli zadawać pytania. Jeśli ktoś będzie chciał autograf, wspólne zdjęcie, to będzie mógł je wykonać bez żadnego problemu.  

Spotkanie Wojciecha Drewniaka odbędzie się o godzinie 18:00 w Empiku Silesii City Center w Katowicach.

Czytaj więcej