Czytasz: Greta Thundberg na Marszu dla Klimatu: "Przywódcy nas zawiedli" [WIDEO]

Greta Thundberg na Marszu dla Klimatu: "Przywódcy nas zawiedli" [WIDEO]

15-letnia aktywistka ze Szwecji była owacyjnie witana na marszu.

 

Na starcie Marszu dla Klimatu na katowickim Placu Wolności pojawiła się Greta Thunberg, 15-latka ze Szwecji, walcząca o powstrzymanie zmian klimatycznych na świecie. Nastolatka bierze udział w trwającym w Katowicach Szczycie Klimatycznym.

- Dobrze Was tu widzieć, ale lepiej, żebyście byli wewnątrz COP24. Jesteście tam potrzebni - powiedziała witając zgromadzonych, czym wzbudziła głośny aplauz.

Greta Thunberg podkreślała, że zarówno w ostatnich dniach, jak i latach padało wiele deklaracji zmian, ale tak naprawdę wciąż brakuje konkretnego działania.

- Potrzebujemy nadziei, oczywiście, że tak, ale rzeczą, której potrzeba bardziej jest działanie. Jeśli szukacie nadziei, szukajcie też działania - bo tylko wtedy ta nadzieja przyjdzie - akcentowała Szwedka.

Zobaczcie wystąpienie Grety Thundberg:

Mówiła też, że polityczni przywódcy zawiedli i "zachowują się jak dzieci, nie chcąc wziąć za nic odpowiedzialności". - Jesteśmy w obliczu zagrożenia i nie ma czasu na dalsze rozmowy, trzeba działać - podkreślała.

15-letnia Greta Thundberg na co dzień mieszka w Sztokholmie. Od kilku dni przebywa w Katowicach jako uczestnik konferencji klimatycznej COP24. Spotkała sie już m.in. z sekretarzem generalnym OZN Antonio Guterresem. Na całym świecie stała się znana po swoim proteście, jaki zorganizowała przed szwedzkim parlamentem na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi. Apelowała do polityków o działanie na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych.

Fot. Twitter