Czytasz: "Kto był pod ziemią, ten się piekła nie boi"

"Kto był pod ziemią, ten się piekła nie boi"

Ruszył nowy program „Górnicy PL”, który zobaczymy w stacji Discovery Channel.

Serial liczy sześć odcinków. Opowiada o pracy i życiu górników z trzech kopalni: węgla kamiennego JSW „Ruch Borynia” i „Budryk” na Górnym Śląsku, Kopalni Soli „Kłodawa” i kopalni miedzi KGHM w Lubinie. Ekipa filmowa musiała zjechać ze sprzętem kilkaset metrów w dół i spędzić pod ziemią oraz na planie 400 godzin – tyle trwało nagrywanie serialu.

„Kto był pod ziemią, ten się piekła nie boi"

Na głębokości niemal kilometra pod ziemią każda minuta jest dla ludzkiego organizmu jak doświadczenie piekła. Jest ciemno i niesamowicie gorąco. Temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi ponad 98%. W powietrzu unosi się metan oraz toksyczne i drażniące gazy. Te ekstremalne warunki to codzienność górników - bohaterów serialu „Górnicy PL”. Codziennie tysiące z nich: strzałowi, kombajniści czy ładowacze zjeżdżają pod ziemię, by wydobywać węgiel kamienny, sól i miedź.

Słabi ludzie nie mają tu czego szukać.

Jak sami bohaterowie powtarzają: „Kto był pod ziemią, ten się piekła nie boi". W tym zawodzie liczą się wytrwałość, silna psychika, odwaga i solidarność. Jeden błąd czy niedopatrzenie może kosztować życie wielu ludzi.

Jak wygląda praca pod ziemią? 

Dzięki temu programowi, możemy zejść pod ziemię i zobaczyć jak faktycznie wygląda praca ludzi, dla których pojęcie strachu nie istnieje.

Obrazy z pracy górników przeplatane są animowanymi wizualizacjami, które pokazują jak działa maszyna górnicza czy położenie chodnika pod ziemią. Przede wszystkim, serial ukazuje życie i pracę górników, ich pobudkę o świcie, drogę do pracy, zjazd w dół pod ziemię, podróż wagonikiem albo samochodem na przodek.

Gdzie oglądać serial Górnicy PL?

Pierwszy odcinek serialu Górnicy PL został wyemitowany w czwartek. Kolejny zobaczymy 25 stycznia o godz. 22 na kanale Discovery Channel.

Czytaj więcej