Czytasz: Gwałtowne burze w Śląskiem. Wiele ulic zalanych! [ZDJĘCIA]

Gwałtowne burze w Śląskiem. Wiele ulic zalanych! [ZDJĘCIA]

Upały, ale i burze. Taka jest niedziela. Uwaga kierowcy, sporo utrudnień po burzach.

Aktualizacja godz. 16:30:

Są już pierwsze negatywne skutki gwałtownych burz, które przechodzą przez woj. śląskie 29 lipca. Na drogach miejscami występują spore utrudnienia. Ogromne rozlewisko powstało w katowickim Giszowcu na DK86, w Jaworznie zalało parking tamtejszego CH Galena, w Chorzowie ulicę Katowicką, w Rudzie Śląskiej ulicę Matejki blokuje drzewo.

Do wypadku doszło także w katowicach za Silesia City Center na DTŚ. Tam występują utrudnienia w kierunku Chorzowa.

fot. Facebook/Informacje Drogowe Jaworzno i Okolice

Aktualizacja godz. 15:00:

Burze w Śląskiem już szaleją

Front burzowy przetacza się przez woj. śląskie, w Katowicach zaczęło grzmieć już po godz. 14:00. W niedzielę IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla kilkunastu województw. Pogoda 29 lipca to groźne wysokie temperatury, ale także burze z gradem, które mają występować w całej Polsce.

Śląskiego dotyczą oba ostrzeżenia, zarówno te przed upałem, jak i burzami z gradem drugiego stopnia.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Przed burzami na Twitterze przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: - spodziewane są opady deszczu do 30 mm i z porywami wiatru do 80 km/h - czytamy.

- Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu - apeluje i ostrzega RCB.

Wcześniej pisaliśmy:

Upał na razie nie odpuszcza. Bardzo wysokiej temperaturze mogą jednak towarzyszyć gwałtowne burze z gradem i wiatrem osiągającym prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda 29 lipca

W niedzielę na niebie zachmurzenie będzie kłębiaste umiarkowane i duże. Opady deszczu do 10-50 litrów na metr kwadratowy przemieszczą się z zachodu na wschód. Towarzyszyć im mogą miejscami gwałtowne burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 26 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 30 stopni w centrum kraju, na wschodzie i południu. Wiatr powieje z północnego zachodu i północy słabo i umiarkowanie, okresami dość silnie, a w burzach rozpędzi się do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda 30 lipca

Poniedziałek jedynie na zachodzie okaże się pogodny. Poza tym spodziewamy się umiarkowanego i dużego zachmurzenia z przelotnym deszczem do 10-40 litrów na metr kwadratowy i burzami z gradem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 27 stopni Celsjusza na Wybrzeżu do 31 stopni w centrum kraju. Wiatr będzie wschodzi i północno-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, a w burzach silny do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda 31 lipca

Wtorek pogodny będzie jedynie na południowym zachodzie Polski. W pozostałych regionach synoptycy spodziewają się umiarkowanego i dużego zachmurzenia kłębiastego z przelotnymi opadami do 10-40 litrów na metr kwadratowy i burzami z gradem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do 29 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 32 stopni w centrum i 33 stopni na Dolnym Śląsku. Wiejący ze wschodu wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami dość silny, a w burzach silny z porywami do 90 kilometrów na godzinę.

wideo: TVN Meteo/x-news