Czytasz: Google Doodle z okazji urodzin reporterki wojennej

Google Doodle z okazji urodzin reporterki wojennej

Koniecznie zobaczcie, kogo dziś upamiętnia Google. To Clare Hollingworth, pierwsza reporterka wojenna donosząca o wybuchu II wojny światowej. Ogłosiła to będąc w… Katowicach!

Clare Hollingworth była brytyjską dziennikarką i pisarką. Podróżując z Polski do Niemiec w 1939 roku, zauważyła niemieckie oddziały ustawione na granicy z Polską.

O swoim spostrzeżeniu poinformowała gazetę „The Daily Telegraph”, dla której pracowała. Tym samym stała się pierwszą osobą donoszącą o napaści Niemiec na Polskę.

Przed wojną współpracowała w Warszawie z czeskimi uchodźcami. Od marca do lipca 1939 roku pomogła wydostać się tysiącom ludzi spod okupacji hitlerowskiej dzięki brytyjskim wizom. Zauważona przez redaktora „The Daily Telegraph”, zaczęła pracę w tej gazecie. Przed wybuchem wojny została wysłana do Katowic, by z bliska obserwować napięcie na granicy polsko-niemieckiej. Materiały, które wtedy zdobyła, posłużyły jej do napisania książki „Trzytygodniowa wojna w Polsce”. Śląsk odwiedziła jeszcze 1999 roku, 60 lat po wybuchu wojny.


Hollingworth urodziła się 10 października 1911 roku, a więc dokładnie 106. lat temu. Zmarła w styczniu tego roku w Hongkongu.

Czytaj więcej