Czytasz: Festiwal sztuki kolorowej i magicznej

Festiwal sztuki kolorowej i magicznej

To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie i jedyne w Polsce.

Od 10 lat Galeria Szyb Wilson na ponad 2 miesiące przemienia się w świątynię sztuki naiwnej, która gromadzi dzieła artystów z pięciu kontynentów. W tym roku zobaczymy dzieła ponad 200 twórców ze świata oraz 100 z Polski.

Wystawa sztuki w Galerii Szyb Wilson jest głównym punktem festiwalu, ale jest to jedynie początek wielu wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się przez prawie całe lato.

 
Chociaż sztuka naiwna jest domeną artystów nieprofesjonalnych to nieustannie budzi podziw zarówno wśród odwiedzających Galerię, jak i miłośników sztuki na całym świecie. Forma ekspresji sztuki naiwnej – pełnej kolorów, dziecięcego spojrzenia, dbałości o szczegóły i szczególnego, magicznego nastroju jest bliska sercom wielu ludzi, którzy całymi rodzinami przybywają do Katowic - zapewniają organizatorzy.

fot. Art Naif Festiwal/Facebook
 
Art Naif Festiwal to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie i jedyne w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Eko-Art Silesia.  Każdego roku organizatorzy wybierają kraj, który przewodniczy kolejnej edycji – w tym roku jest to Francja. Podczas wielu wydarzeń towarzyszących można się zainspirować nie tylko malarstwem i rzeźbą francuską ale również kuchnią, językiem czy filmem.

Od 9 czerwca

Festiwal rozpocznie się 9 czerwca wernisażem oraz koncertem francuskiej grupy Bario Populo. Jak co roku zostaną wręczone nagrody artystom, których obrazy najbardziej przypadły do gustu publiczności 9. edycji. Następnego dnia powitamy fanów Industriady, którzy na własne oczy zobaczą przemianę z budynku pokopalnianego w świątynię sztuki.
 
Wystawie głównej towarzyszyć będą 4 wystawy dodatkowe rozsiane w śląskich miastach. Muzeum Śląskie zaprezentuje Sztukę wyobraźni Jeana-Louisa Cerisier – francuskiego malarza naiwnego, który za pomocą sztuki wyrażał samego siebie, swoje przemyślenia i stosunek do świata.

Sztukę polskiego malarza  Kazimierza Adamca pokaże Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi.  W Domu Miasta Saint Etienne w Katowicach zobaczyć będzie można obrazy Danuty Bruyère i Marie Claire Faucouit, a w katowickim Bahnhofie kogijskie plakaty w ramach Afrykamery.
 
Liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych nie pozwolą zapomnieć o trwającym festiwalu. Jak co roku  zapraszamy najmłodszych na co środowe spotkania plastyczne. Odbędą się również warsztaty językowe oraz kulinarne przeprowadzone przez uczestnika programu MasterChef Juliena Sechera. Sekcja Pétanque Katowice poprowadzi warsztaty oraz turniej francuskiej gry towarzyskiej w bule.

ArtJarmark w Nikiszowcu

Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 9 lipca oraz Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 30 czerwca – 2 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.
 
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Festiwalowi patronuje Konsul Honorowy i Generalny Francji, Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego
oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Czytaj więcej