Zagadnienia szeroko pojętej mobilności w różnych dziedzinach życia, przyszłość medycyny w sferze robotyki i sztucznej inteligencji, skuteczny transfer wiedzy i innowacji - to tematy programu Festiwalu Innowacji i Technologii, który ma odbyć się 16 i 17 listopada w Gliwicach.
Festiwal, gromadzący m.in. przedstawicieli nauki, firm technologicznych oraz instytucji wspierania biznesu, odbędzie się w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Samorząd Gliwic od wielu lat wskazuje na innowacje i nowoczesne technologie jako jeden z głównych filarów rozwoju miasta. Gliwice to jedyne polskie miasto należące do WTA – Word Technopolis Association, czyli światowego stowarzyszenia technopolii - organizacji skupiającej 102 członków z 47 krajów.
Listopadowy Festiwal Innowacji i Technologii to jedno z wydarzeń, wspierających współpracę biznesu z nauką, a także prezentujących innowacje, nowoczesne technologie i nowatorskie rozwiązania w różnych dziedzinach. Poprzednia edycja festiwalu przyciągnęła do Gliwic ponad pół tysiąca uczestników, którzy uczestniczyli w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i targach.
W tym roku w ramach dwudniowego Festiwalu odbędzie się m.in. V Międzynarodowe Forum Innowacji "Nowe Technologie, Nowe Horyzonty", branżowe spotkanie MedicaSilesia poświęcone przyszłości medycyny w obszarze robotyki i sztucznej inteligencji, a także konferencja "Badania, Rozwój, Innowacje – Nauka w dobie globalnego transferu technologii". Zaplanowano również panel dyskusyjny poświęcony innowacjom i start-upom oraz ich finansowaniu. Całość uświetni gala konkursu "Innowator Śląska".
Punktem wyjścia tegorocznej dyskusji o innowacjach będzie najnowszy ranking najszybciej rozwijających się środkowoeuropejskich firm technologicznych Deloitte Technology Fast 50, ze szczególnym naciskiem na pozycję w nim polskich firm. Tematem debaty będzie też mobilność, zarówno w kontekście rozwoju technologicznego i szeroko rozumianych innowacji, jak i przepływu kapitału ludzkiego oraz transformacji cyfrowej.
Tematem dyskusji będą również media, koncentrujące się dziś na internecie i rozwiązaniach bazujących na wirtualnej rzeczywistości. Do dyskusji wprowadzi rozmowa z Jarosławem Kuźniarem z redakcji portalu Onet - laureatem nagrody Grand Press Digital, przyznawanej za „innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”.
Program branżowej konferencji MedicaSilesia wypełnią dyskusje dotyczące rozwoju i przyszłości medycyny w obszarze robotyki i sztucznej inteligencji. Odwiedzający Festiwal będą mieli okazję "dotknąć" innowacyjnych rozwiązań 10 firm oraz jednostek badawczo-rozwojowych, które będą wystawcami podczas towarzyszących spotkaniu targów, a także nawiązać nowe relacje biznesowe podczas spotkań brokerskich - nie tylko w branży medycznej, ale także w obszarze nanotechnologii, materiałów i ICT.
Ponadto, w programie Festiwalu znalazły się panele dyskusyjne na temat poziomu innowacyjności, kierunków rozwoju woj. śląskiego w aspekcie wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji oraz Krajowych Inteligentnych Specjalizacji w obszarze medycznym. Zaprezentowane będą kluczowe inwestycje i plany w dziedzinie zdrowia, a także przykłady wdrożeń innowacyjnych technologii medycznych oraz potencjału eksportowego woj. śląskiego w branży medycznej.
Drugiego dnia Festiwalu organizatorzy zapraszają na konferencję "Badania, Rozwój, Innowacje – Nauka w dobie globalnego transferu technologii". To wydarzenie poruszające zagadnienia kooperacji pomiędzy biznesem a nauką, podczas którego eksperci omówią dobre praktyki i najciekawsze technologie Politechniki Śląskiej o potencjale międzynarodowym. Odbędzie się dyskusja o dobrych praktykach i wyzwaniach współpracy pomiędzy uczelniami i biznesem.
Podczas gali konkursu "Innowator Śląska" zaplanowano uroczyste wręczenie nagród najbardziej innowacyjnym podmiotom z woj. śląskiego w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego - za innowacyjny produkt, technologię bądź usługę.
Tegoroczna edycja Festiwalu jest organizowana przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, samorząd Gliwic i Politechnikę Śląską. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz marszałek woj. śląskiego. Udział w Festiwalu jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.fi-it.pl. (PAP)
autor: Marek Błoński
edytor: Anna Mackiewicz
Dachowanie Koreańczyków w Pawłowicach
Napadł na 80-latkę, bo... chciał iść na mecz
Internetowy oszust sprzedawał auta, których nie miał
Złodzieje akumulatorów w rękach policji
Pałac Donnersmarcków zyska nowe oblicze. Jak się zmieni?
Gliwice: Nie żyje 6-miesięczna dziewczynka
Tragedia w Gliwicach. Rodzice dziecka byli pijani i nie zauważyli, że z dziewczynką dzieje się coś złego.Gliwice mają 9 nowych czujników. Jak jeszcze walczą ze smogiem?
Kończy się sezon grzewczy, ale smog nie znika. Stowarzyszenie Czyste Gliwice powstało, by chronić mieszkańców przed zanieczyszczeniami powietrza.Rajtowanie, czyli wielkanocne procesje konne na Śląsku
Zwyczaj o kilkuwiekowej tradycji do dziś kultywowany jest w okolicach Raciborza - w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Raciborzu-Sudole i Zawadzie Książęcej, a także w dzielnicy Gliwic - Ostropie.Metropolia rozdała 8 milionów
GZM przyznała ostatnie wsparcie z Funduszu SolidarnościSamochód osobowy dachował na DK 81 w Pawłowicach. Dwie osoby trafiły do szpitala.
Kryminalni z chorzowskiej komendy namierzyli i zatrzymali mężczyznę, który napadł na 80-letnią mieszkankę Chorzowa.
Teraz jest w rękach policji.
Wodzisławscy policjanci zatrzymali szajkę złodziei, która w przeciągu ostatniego tygodnia dokonała szeregu włamań do samochodów i kradzieży akumulatorów.
Unijne dofinansowanie pozwoli na rewitalizację kompleksu pałacowo-parkowego w Siemianowicach Śląskich.
Tyscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli papierosy oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy, którego wartość rynkowa wynosi około 65 tys. zł.
Kolejne Tąpnięcie na Śląsku. Zatrzęsło w Gliwicach, Bytomiu i Katowicach [AKTUALIZACJA]
Sztauwajery wracają do Doliny Trzech Stawów!
Budowlańcy zrzucali gruz. Prosto na samochody
Silesion Extreme Run – jak się zapisać na bieg?
Durczok: Co Cię dziś spotka na stacji (nie)benzynowej