Czytasz: Faszyści także w Tychach?
Nowoczesna pisze do prezydenta Andrzej Dziuby ws. tyskiej fundacji.

Zdaniem polityków Nowoczesnej w propagowanie treści faszystowskich może być zaangażowana Fundacja Orle Gniazdo z Tychów. W piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dziuby domagają się zbadania jej działalności i delegalizacji.

- Fundacja jest z dużym prawdopodobieństwem zaangażowana w propagowanie treści faszystowskich, a przynajmniej akceptowała obecność i promocję takich treści podczas organizowanego przez siebie Festiwalu (Orle Gniazdo) - pisze sekretarz generalny partii Nowoczesna, poseł Adam Szłapka

Zdaniem Nowoczesnej materiał dziennikarzy Superwizjera ujawnia nie tylko kulisy działalności stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego, ale także liczne dowody wskazujące na to, że „Fundacja będąca organizatorem Festiwalu Orle Gniazdo jest zaangażowana w promocję treści faszystowskich, a samo wydarzenie, opisywane jako ,,festiwal muzyki tożsamościowej", to w rzeczywistości zlot osób o poglądach faszystowskich”.

Fundacja w opublikowanym oświadczeniu zapewnia, że materiał przygotowany przez stację TVN został opatrzony kłamliwym, niezgodnym z prawdą komentarzem.

- Od wielu lat dążymy do budowy niezależnej, silnej, polskiej sceny tożsamościowej i patriotycznej. Jesteśmy - my, główni organizatorzy - polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań. Jesteśmy zwolennikami współdziałania młodych Europejczyków w obliczu nowych zagrożeń z odrzuceniem historycznych zaszłości i nie zamierzamy do nich wracać. Kto nam w tej robocie ma zamiar szkodzić, niech się u nas nie pojawia - piszą przedstawiciele Fundacji Orle Gniazdo

Zdaniem polityka Nowoczesnej organizatorzy festiwalu nie reagowali na wykonywanie gestu nazistowskiego pozdrowienia, wznoszenie okrzyków „Sieg Heil" oraz „Hel Hitler", eksponowanie symboli utożsamianych z faszyzmem na przykład na elementach ubioru, wykonywanie utworów, których treść można było uznać za rasistowską.

- Organizatorzy Festiwalu nie reagowali na takie działania i nie powiadomili o nich organów ścigania. Zatem, działalność Fundacji polegająca na organizacji Festiwalu powinna być sprawdzona pod kątem jej zgodności z prawem - pisze poseł Adam Szłapka

Zdaniem posła Adama Szłapki jeśli wykazane zostanie, że pod pozorem organizacji festiwalu „muzyki tożsamościowej" Fundacja Orle Gniazdo propagowała treści faszystowskie lub rasistowskie, jej działalność powinna zostać uznana za sprzeczną z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a sama fundacja zdelegalizowana.

Czytaj więcej