Czytasz: Koniec PRL-u! Będzie atrakcja na całą Polskę!

Koniec PRL-u! Będzie atrakcja na całą Polskę!

Stare, zniszczone, z toaletą, która straszy. To sosnowieckie Egzotarium. Jeszcze, bo niedługo rozpoczną się prace, które zmienią je nie do poznania.

Charakterystyczne, ze szklarniami rzucającymi się w oczy z ul. Piłsudskiego i dziesiątkami gatunków roślin z różnych stron świata. Obowiązkowy punkt programu chyba każdej sosnowieckiej podstawówki.

Sosnowieckie Egzotarium, bo o nim mowa, ma już ponad sześćdziesiąt lat i ani jednego poważnego remontu za sobą. - Wygląda jak z PRL-u. Trochę wstyd, bo ten zcas już dawno się skończył – mówią okoliczni mieszkańcy. - Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań społecznych co do tego obiektu. Zamierzamy im sprostać – zapowiedział we czwatek Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zrobili Oceanarium, teraz zajmą się obiektem w Sosnowcu

Projekt modernizacji Egzotarium pojawił się kilka lat temu. Ale nic z tego nie wynikło. Teraz, na całkowity remont obiektu miasto ma nie tylko nowy pomysł, ale też pieniądze. We czwartek wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała podpisał umowę z wykonawcą projektu nowego egzotarium. Opiewającą na 1,1 mln zł. - To firma z ogromnym doświadczeniem. Wśród swoich realizacji ma m.in. budynek Nowej Palmiarni w Warszawie i Oceanarium we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że nowe egzotarium też stanie się atrakcją nie tylko regionu, ale całej Polski – zapowiadał Rykała.

Egzotarium w Sosnowcu - Wiele się zmieni

Równolegle Sosnowiec wybrał też inżyniera kontraktu. Oznacza to, że lada chwila rozpoczną się prace projektowe. Tego, jak wyglądać będzie egzotarium w nowej formie, władze miasta jeszcze nie zdradzają. Zapewniają jednak, że efekt będzie spektakularny, obiekt zostanie uzupełniony o Centrum Edukacji Ekologicznej, nowe gatunku roślin, a powierzchnia zwiedzania będzie dwa razy taka jak obecnie. Prace projektowe zakończą się w listopadzie 2018 roku.

Boa ściąga spojrzenia

Obecnie w pawilonie znajdziemy dwie części – roślinną z wieloma gatunkami egzotycznych roślin (są tu m.in. sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy czy anturium) oraz część, w której zobaczyć można zwierzęta. Stała ekspozycja zwierząt to kilkadziesiąt gatunków ryb, gadów i ptaków. Zachwyt wzbudzają m.in. ogromne boa i pytony, a także różne gatunki żółwi.

Czytaj więcej