Czytasz: Dzisiaj obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego

Dziecko utracone to takie, które zmarło przed porodem. W obchody włączają się parafie z regionu.

Dlaczego akurat 15 października? Tyle trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia. Dlaczego ten dzień jest taki ważny? Rocznie nawet 40 tysięcy Polek traci ciążę.

Poronienie to wciąż temat tabu. Niektóre rodziny chcą jak najszybciej o tym zapomnieć. Dla innych to szok i nie myślą wtedy, żeby dziecko pochować. Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 do maja 2014 roku, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim, ani zorganizowania godnego pochówku. Rodzice nie wiedzą, albo nie znają prawa. Są tacy, którzy bardzo chcą odprowadzić swoje nienarodzone dziecko na cmentarz.

Dlatego w Katowicach-Załężu, przy kościele św. Józefa, powstał Grób Dzieci Utraconych. Postawiono go dziewięć lat temu i co roku chowa się do niego kilkoro dzieci.

Pierwszy taki grób w Polsce Południowej

Inicjatorem takiego grobowca był ksiądz Jerzy Słota, proboszcz parafii św. Józefa. W 2008 roku przyszły do niego dwie panie, które chciały pochować swoje poronione dzieci. Wtedy parafia zdecydowała się na ten wyjątkowy grobowiec. Kiedy powstawał, był pierwszym tego typu miejscem w Polsce Południowej. Dziś pełno na nim kwiatów, maskotek, figurek aniołków, ceramicznych serc i zniczy z zapisanymi imionami.

Katowicki cmentarz jest jednym z prawie pięćdziesięciu w kraju i jednym z kilku w naszym województwie, gdzie można pochować swoje utracone dziecko. Jeśli rodzice zdecydują się na pochówek, podnoszona jest płyta grobu, do którego chowa się urnę lub małą trumienkę. Potem odprawiana jest msza za rodziców. Jeśli nie zdecydują się na pogrzeb, dziecko traktowane jest jak odpad medyczny, który się utylizuje.

Można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy

Co ważne, rodzice po poronieniu mają prawo pochować swoje dziecko, niezależnie od tygodnia ciąży. Przysługuje im też zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. złotych. Potrzebny jest akt urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka. Z kartą zgonu, którą wydaje szpital, trzeba się wybrać do Urzędu Stanu Cywilnego po akt urodzenia.

Nie można zapominać, jak ważna dla rodziców jest pomoc psychologiczna.

Aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Pomocy można znaleźć m.in. w katowickiej Fundacji Przetrwać Cierpnie.

Obchody w Katowicach i Bielsku-Białej

Na obchody Dnia Dziecka Utraconego zaprasza wspomniana już parafia św. Józefa w Katowicach-Załężu. Tradycyjnie odprawiona zostanie Msza św. o godz. 15.30 w intencji rodzin po stracie. Po Mszy modlitwa przy Grobie Dzieci Utraconych na załęskim cmentarzu oraz spotkanie rodziców przy wspólnym stole w salce katechetycznej. Mile widziane dary stołu.

W obchody włącza się też Bielsko-Biała. Rodzice dotknięci stratą swojego dziecka są zaproszeni do modlitwy do kościoła św. Józefa na os. Złote Łany. Spotkanie rozpocznie Różaniec o godz. 17.15, po którym zaplanowano wieczorną mszę w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko w czasie ciąży, tuż po narodzeniu lub w późniejszym wieku. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Imiona te można przesłać smsem na numer 501 347 919. Obchody odbędą się także w Hałcnowie, w kościele NSPJ oraz w Kamienicy.

Czytaj więcej