Czytasz: Dzieciątko pod katowickim niebem. Musicie to zobaczyć! [WIDEO]

Dzieciątko pod katowickim niebem. Musicie to zobaczyć! [WIDEO]

02:20
Jest słynna na całą Polskę. Szopka panewnicka, bo o niej mowa, zachwyca nawet tych, którzy zbłądzą tu przez przypadek.

Zwykle od 14 do 16 dni. W tym roku tempo budowy było jednak rekordowe. W związku z nagraniem koncertu bożonarodzeniowego w Panewnikach (8 grudnia bazylikę odwiedziła para prezydencka), zakonnicy ukończyli ją w 12 dni.

Stajenka wznoszona od początku XX wieku w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, jest jedną z największych w Europie.

Szopka budowana jest z bali i desek jodłowych. Nad szopką rozciąga się namalowane na płótnie sklepienie niebieskie, przedstawiające wigilijną noc nad Katowicami. Wewnątrz rozstawiane są figury z gipsu, drewna i masy żywicznej. Najstarsze z nich wykonano w drugiej połowie XIX w. (pastuszek z barankiem i kobieta z dzbanem z drewna lipowego), a figury Maryi i Józefa mają po 95 cm. Co ciekawe, figurka Dzieciątka Jezus, długości 44 cm, sprowadzona została staraniem ojca Damiana Szojdy w 1981 roku z Betlejem.

Żłóbek można oglądać i adorować od Bożego Narodzenia do 2 lutego w bazylice, codziennie w godzinach otwarcia kościoła od 5:30 do 19:30.

 

 

Czytaj więcej