Czytasz: Dzieciątko pod katowickim niebem. Musicie to zobaczyć! [WIDEO]

Dzieciątko pod katowickim niebem. Musicie to zobaczyć! [WIDEO]

02:20
Jest słynna na całą Polskę. Szopka panewnicka, bo o niej mowa, zachwyca nawet tych, którzy zbłądzą tu przez przypadek.

Zwykle od 14 do 16 dni. W tym roku tempo budowy było jednak rekordowe. W związku z nagraniem koncertu bożonarodzeniowego w Panewnikach (8 grudnia bazylikę odwiedziła para prezydencka), zakonnicy ukończyli ją w 12 dni.

Stajenka wznoszona od początku XX wieku w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, jest jedną z największych w Europie.

Szopka budowana jest z bali i desek jodłowych. Nad szopką rozciąga się namalowane na płótnie sklepienie niebieskie, przedstawiające wigilijną noc nad Katowicami. Wewnątrz rozstawiane są figury z gipsu, drewna i masy żywicznej. Najstarsze z nich wykonano w drugiej połowie XIX w. (pastuszek z barankiem i kobieta z dzbanem z drewna lipowego), a figury Maryi i Józefa mają po 95 cm. Co ciekawe, figurka Dzieciątka Jezus, długości 44 cm, sprowadzona została staraniem ojca Damiana Szojdy w 1981 roku z Betlejem.

Żłóbek można oglądać i adorować od Bożego Narodzenia do 2 lutego w bazylice, codziennie w godzinach otwarcia kościoła od 5:30 do 19:30.

 

 

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
13 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
56 minut temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
5 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.