Czytasz: Drogie dziecko, odstaw hamburgery!

Drogie dziecko, odstaw hamburgery!

Nasze dzieci należą do najbardziej otyłych w Europie. Jak możemy im pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami? Radzi ekspert ds. leczenia otyłości, Konrad Gaca.

Statystyki biją na alarm. W Europie co czwarte dziecko zmaga się z otyłością. W zeszłorocznym rankingu Polska wypadła najgorzej. Nasze jedenastolatki były najbardziej otyłe w Europie. Sprawa jest poważna.

Monika przed i po odchudzaniu

150 KILOGRAMÓW W WIEKU 14 LAT

Coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością. Brak ruchu, odpowiedniej diety, jedzenie w biegu fast foodów to najczęstsze przyczyny tej choroby wśród dzieci. Jednym z nich była Monika, która w wieku 14 lat ważyła ponad 150 kilogramów. Dziewczynkę bardzo ciężko było namówić na dietę. Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości zaproponował jej mamie, żeby wysłała córkę na sekcję sumo.

- Dzięki temu dziewczynka miała usprawiedliwienie odnośnie tuszy wśród swoich rówieśników. Gdy zaczęła trenować, to rozpoczęła się rywalizacja - opowiada Gaca.

Monika sama zaczęła prosić mamę o to, żeby zredukować swoją masę. Dziś Monika jest piękną, szczupłą 17-latką, która schudła ponad 80 kilogramów i całkowicie zmieniła swoje życie.

CIĘŻKI PROBLEM

Dzieci grube oraz otyłe zdaniem Gacy są skazane na dyskryminację społeczną.

- Dzieci otyłe są wyśmiewane przez rówieśników oraz mają problemy zdrowotne - pełen zespół metaboliczny. Wysoki cholesterol, trójglicerydy, niedoczynność tarczycy. Dziecko w wieku 13 lat może mieć objawy zaniedbanego 50-latka - tłumaczy Gaca.

Bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniego żywienia oraz aktywności fizycznej do życia dziecka. W wieku dziecięcym bowiem rozwijają się komórki tłuszczowe, które mogą zadecydować o tym, jak nasze dziecko będzie wyglądać nie tylko dziś, ale także w przyszłości.

JAK ODCHUDZIĆ DZIECKO?

Po pierwsze, należy obalić mit dotyczący tego, że im dziecko pulchniejsze, tym jest zdrowsze. W pierwszej kolejności należy, w opinii Gacy, wprowadzić aktywność fizyczną, która będzie dostosowana do potrzeb dziecka - tak jak w przypadku wspomnianej Moniki.

- Dobierając aktywność fizyczną nie możemy popełnić błędu. Powinniśmy ją dostosować do potrzeb dziecka. To powinien być pierwszy krok do pobudzenia dziecka w kontekście odchudzania - wyjaśnia ekspert ds. leczenia otyłości.

W drugiej kolejności powinniśmy zadbać o rytuał wspólnie spożywanych posiłków - jeść razem z dzieckiem śniadania, zachęcać je do uczestnictwa w przygotowaniu jedzenia oraz wyboru produktów, z których przygotujemy wspólne specjały. W opinii eksperta, taka aktywność powinna być prowadzona w sposób zabawny, nienerwowy i rozsądny.

HAMBURGEROM MÓWIMY NIE!

Przy walce z otyłością bądź nadwagą dziecka musimy uważać na to, by nagle nie wprowadzać restrykcyjnej diety do życia naszego skarba. Czasami wystarczy uporządkować dzień, wprowadzić do jadłospisu zdrowe posiłki oraz aktywność fizyczną, by osiągnąć pożądany efekt.

- Na śniadania powinny być zjedzone węglowodany, które dadzą najmłodszym energię w ciągu dnia. Musimy pamiętać, że u dzieci glukoza to paliwo dla mózgu, jest istotniejsza niż u osób dorosłych. To śniadanie powinno łączyć także produkty białkowe. Podczas kolacji powinniśmy unikać bułek i owoców, węglowodanów. Niech dziecko je regularnie. To jest największe wyzwanie dla rodzica. Trzeba ustawić odpowiednie nawyki żywieniowe - radzi Gaca.

ZOBACZ 5 FIT PRZEPISÓW DLA TWOJEGO DZIECKA:

Z pewnością rodzice muszą być konsekwentni i nie pozwalać dzieciom, rzecz jasna w ciężkich przypadkach, na podjadanie lub dni wolne od diety. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że nadwaga lub otyłość pojawi się w życiu dorosłym.

- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której pozwolimy dziecku, choćby w jeden dzień, zjeść przykładowego hamburgera. Wówczas w jego świadomości może być to odebrane jako nagroda - tłumaczy Gaca.

Z pewnością warto skonsultować obecny stan zdrowia dziecka z lekarzem, psychologiem oraz dietetykiem. Taka konsultacja pomoże obiektywnie ocenić sytuację i zaproponować dziecku najodpowiedniejsze rozwiązanie.

DZIEŃ DZIECKA W GACA CENTRUM

Fundacja Konrada Gacy "Dlaczego?" w najbliższą sobotę, 3 czerwca organizuje charytatywny piknik z okazji dnia dziecka w GACA CENTRUM Katowice. Na miejscu przygotowanych będzie wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in.: występ szkoły Suzuki, Ochotniczej Straży Pożarnej, zawody sportowe. Bezpłatny piknik rozpocznie się o godzinie 15.

Czytaj więcej