Czytasz: Rybnik bliżej aglomeracji
290 mln złotych na budowę rybnickiego odcinka drogi Pszczyna-Racibórz.

To inwestycja dla całego regionu, mimo, że rybniczanie najwięcej na niej skorzystają. Rybnik zbliży się do aglomeracji śląskiej, zbliży się do Ostrawy. I zbliży nas wszystkich - podkreślał marszałek Wojciech Saługa.

Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera zauważa, że o podobnych rozwiązaniach myślano już czterdzieści lat temu.

W latach siedemdziesiątych mówiono już o projekcie, który miałby przybliżać Rybnik do aglomeracji katowickiej i ostrawskiej, a dzisiaj te marzenia stają się faktem. To skok cywilizacyjny dla naszego miasta, ale też szansa na rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy

Budowa ma ruszyć wiosną 2017 roku.  Nowym odcinkiem drogi będzie można pojechać dwa lata później. Dziś o 12:00 nastąpi otwarcie ofert.

Rybnicki etap budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna obejmuje 10,22 km odcinek od ronda Raciborskiego w Żorach do ul. Wodzisławskiej w Rybniku. To największa inwestycja w tej perspektywie unijnej. Ma usprawnić dojazd do autostrady A1. Dodatkowo odciążyć centrum miasta od ruchu pojazdów.  Dzięki budowie 2 mostów i 11 wiaduktów trasa ma być bezkolizyjna. Koszt inwestycji to 433,7 mln zł. Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 290 mln zł. To największa dotacja unijna w historii miasta. Jest też rekordowa w ramach RPO Województwa Śląskiego.

Czytaj więcej