Czytasz: Dokąd się wybrać w weekend? Nasze propozycje!

Dokąd się wybrać w weekend? Nasze propozycje!

W ten weekend w regionie czeka na Was dużo ciekawostek

W ten weekend zaczynają się ferie. Niektórzy z was wyjadą gdzieś poza Śląsk, ale jeśli zostajecie - nie martwcie się, czeka na Was wiele ciekawostek m.in. in. kino na kole w Rialcie, karnawał na Teatralnej, biegi Silesia Race w Jaworznie, wystawa w Muzeum Śląskim oraz taniec przeciwko przemocy w Bytomiu.

Karnawał na Teatralnej

Karnawałowy koncert najpiękniejszych melodii operetkowych i musicalowych odbędzie się w piątek 8 lutego o godz. 17.00. Wydarzenie odbędzie się w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach przy ul. Teatralnej 4. Wystąpią: Gabriela Silva, Agata Moll, Oskar Silva oraz ich goście.

Gabriela Silva pochodzi ze Świętochłowic, jest absolwentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; kształciła głos pod kierunkiem prof. Krystyny Szczepańskiej oraz prof. Haliny Słonickiej. Odniosła wielki sukces, debiutując rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie Mozarta w Walencji, w inscenizacji Warszawskiej Opery Kameralnej. Podziwiana była na scenach w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Izraelu, Tunezji, Indiach, we Włoszech oraz w Ameryce Południowej. Agata Moll to artystka musicalowa i operetkowa. Pochodzi z Chorzowa lecz na stałe mieszka i pracuje w Austrii. Oskar Silva z kolei jest barytonem, studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na wiolonczeli. 

Kino na kole

W sobotę 9 lutego w Rialcie po raz drugi odbędzie się projekcja filmów z cyklu Kino na Kole – Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych. Cena biletów wynosi  14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy).

- Tym razem mamy dla Was aż 15 jeszcze cieplutkich filmów, a większość wyświetlana będzie w Polsce po raz pierwszy - zapowiadają organizatorzy. 

Obok kina eksperymentalnego z Belgii i Wielkiej Brytanii, dokumentów z Gwatemali i Niemiec obejrzeć będzie można spirytualną produkcję Fritza Tietza „(Po)wolny rowerzysta” (Der Langsamwallradfahrer) z jasnym przekazem: "Nie tylko drogi Pana są nieodgadnione, czasami są to jego ścieżki rowerowe". 

W repertuarze: Confessions of a Pedalphile, Cyclopedes, Edouard,  Maya pedal, Powolny rowerzysta, Przeprowadzka,  Sejsmograficzny rower, Siedelei, Stalowy rumak, Tigersprung, Toer, Ucieczka, Witamy w przyszłości, Velo, Zakochany rower.

Bieg na orientacje 

Dla wielbicieli aktywności fizycznej proponujemy bieg na orientację. Silesia Race to wielkie zawody na orientację, które odbędą się w Jaworznie 9 lutego. Uczestnicy będą mogli się zmierzyć w czterech różnych formułach. 

Pierwsza z nich to „sportowa gra miejska”. Trasa w tym wariancie będzie liczyć od 10 do 15 km. Uczestnicy wystartują o 11.00 i będą mieli aż 5 godzin na dotarcie do mety. Będzie można zapisać się w kategorii rodzinnej (z dzieckiem) i dorosłej. Podczas rajdu trzeba będzie wykonać różne zadania logiczne i sprawnościowe.

Druga formuła to „Trasa Piesza 25 km”, podczas której uczestnicy mają 5,5 godzin na dojście do celu. Trzecia – „Trasa Piesza 50 km”. Jak wskazuje nazwa, dystans wynosi 50 km, które uczestnicy muszą pokonać w ciągu 12 godzin. Czwarta formuła – „Trasa Rowerowa 50 km”. Ostatnie opcje to „Rajd Przygodowy OPEN”, którego trasa ma od 50 do 60 km i „Rajd Przygodowy PROFI”.

Żeby wziąć udział w zawodach należy wysłać maila zgłoszeniowego z imieniem i nazwiskiem zawodnika/zawodników (przy dzieciach podać wiek), nazwę swojego zespołu, swoje miasto, trasę oraz nr telefonu. Jeśli zawodnik startuje na trasie pieszej 50 km to musi podać swój rok urodzenia.  

Wystawa Teresy Murak w Muzeum Śląskim

W sobotę  odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wernisażu Teresy Murak. O instalacji oraz o twórczości artystki opowie Andrzej Holeczko-Kiehl. „Jestem” to autorskie spojrzenie na Śląsk, jego tożsamość. Krzyż zbudowany z 14 stalowych elementów, pokryty węglem kamiennym, to połączenie sfery ducha, sacrum i tego, co stało się symbolem prosperity, ale i przekleństwem dezindustrializacji, skażenia środowiska.

Teresa Murak to artystka tworząca sztukę konceptualną. Od lat 70. XX wieku wyznacznikiem jej stylu jest tworzywo ulotne, np. rzeżucha, kiełkujące ziarna zboża, popiół czy podlegające destrukcji tkaniny. To przekłada się na charakter jej dzieł, które związane są z ziemią, naturą. 

Taniec przeciwko przemocy wobec kobiet w Bytomiu

Już po raz siódmy Bytom weźmie udział w wyjątkowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet. Taneczny happening pod hasłem "Nazywam się miliard/One Bilion Rising" tradycyjnie już zaplanowano na 14 lutego w CH Agora. Panie zatańczą specjalny układ taneczny w bytomskim centrum handlowym. Będzie on formą sprzeciwu wobec przemocy w kontaktach intymnych i wszelkim przejawom braku szacunku wobvec kobiet. 

Każdy, kto zechce przyjść, popatrzeć i przyłączyć się do akcji, będzie mógł to zrobić 14 lutego od 19.00 do 20.00 w CH Agora Bytom. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Czytaj więcej