Czytasz: Czy ktoś pamięta o Dniu Hutnika?

Czy ktoś pamięta o Dniu Hutnika?

W Szopienicach pamiętają. Nawet z tej okazji uruchomili walcarkę z 1904 roku. I zapraszają do świętowania 4 maja.

- No to uruchamiamy staruszkę – mówi pieszczotliwie Andrzej Sternicki i włącza walcarkę.

Staruszka to walcarka. Ma się całkiem nieźle jak na swoje lata, a pamięta początki ubiegłego wieku. Wprawiona w ruch hałasuje i stukocze dokładnie tak samo, jak wówczas kiedy w tej hali odbywała się produkcja.

 

Po trwającym remoncie, adaptacji tego miejsce i przygotowaniach, w Katowicach - Szopienicach można zwiedzić autentyczne wnętrze walcowni. Co więcej, zobaczyć jak pracuje konstrukcja z 1904 roku.

W szopienickim Muzeum Hutnictwa Cynku mamy szansę zobaczyć zachowaną całkowicie linię produkcyjną. Uratowany przed zniszczeniem budynek Walcowni to doskonałe miejsce, aby świętować Dzień Hutnika. 4 maja w czwartek muzeum przygotowało sporo atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do wieczora.

Walcowania Cynku - Silnik Szopienic

4 maja Dzień Hutnika

Dzień Hutnika w tradycji górnośląskiej to wyjątkowe wydarzenie. Hutnicy byli kiedyś drugą co do wielkości, największą grupą zawodową w naszym regionie. Ich patronem jest św. Florian. Kto o tym dziś pamięta? Niewielu, a to wielka szkoda bo hutnictwo przyczyniło się do powstania potęgi przemysłowej Górnego Śląska. Huta Cynku w Szopienicach to jeden z pomników potężnego kiedyś przemysłu hutniczego. O tym na pewno opowiedzą byli pracownicy walcowni, którzy dziś z dumą i sentymentem opowiadają historię tego miejsca. Tak jak Andrzej Sternicki, który uruchomił dla nas walcarkę.

Zachowaniu pamięci o hutniczym dziedzictwie regionu to jeden z celów miejsca, które trafiło na szlak zabytków techniki. 4 maja po Muzeum oprowadzą byli pracownicy Walcowni Cynku. Zbiórka grup odbywać się będzie o każdej pełnej godzinie.

Dla dzieci przygotowano m.in. specjalne zajęcia hutnicze i pokazy metaloplastyczne.

Szychtownica

Ocalenie pamięci o tych, którzy pracowali ciężko w przemyśle na Śląsku to zadanie nie tylko muzeów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do ocalenia wspomnień o ludziach.

Ci, którzy będą świętować Dzień Hutnika w Muzeum Cynku mogą wpisać nazwiska swoich bliskich do Szychtownicy. To zbiór życiorysów osób pracujących w przemyśle na Górnym Śląsku. Każdy wpis tego dnia nagrodzony zostanie darmowym biletem. Żeby Szychtownica była coraz bogatsza warto również odwiedzić jej strone internetowa i wpisać do niej kolejne osoby.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
55 minut temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
4 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
5 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
7 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...