Czytasz: Czy ktoś pamięta o Dniu Hutnika?

Czy ktoś pamięta o Dniu Hutnika?

W Szopienicach pamiętają. Nawet z tej okazji uruchomili walcarkę z 1904 roku. I zapraszają do świętowania 4 maja.

- No to uruchamiamy staruszkę – mówi pieszczotliwie Andrzej Sternicki i włącza walcarkę.

Staruszka to walcarka. Ma się całkiem nieźle jak na swoje lata, a pamięta początki ubiegłego wieku. Wprawiona w ruch hałasuje i stukocze dokładnie tak samo, jak wówczas kiedy w tej hali odbywała się produkcja.

 

Po trwającym remoncie, adaptacji tego miejsce i przygotowaniach, w Katowicach - Szopienicach można zwiedzić autentyczne wnętrze walcowni. Co więcej, zobaczyć jak pracuje konstrukcja z 1904 roku.

W szopienickim Muzeum Hutnictwa Cynku mamy szansę zobaczyć zachowaną całkowicie linię produkcyjną. Uratowany przed zniszczeniem budynek Walcowni to doskonałe miejsce, aby świętować Dzień Hutnika. 4 maja w czwartek muzeum przygotowało sporo atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do wieczora.

Walcowania Cynku - Silnik Szopienic

4 maja Dzień Hutnika

Dzień Hutnika w tradycji górnośląskiej to wyjątkowe wydarzenie. Hutnicy byli kiedyś drugą co do wielkości, największą grupą zawodową w naszym regionie. Ich patronem jest św. Florian. Kto o tym dziś pamięta? Niewielu, a to wielka szkoda bo hutnictwo przyczyniło się do powstania potęgi przemysłowej Górnego Śląska. Huta Cynku w Szopienicach to jeden z pomników potężnego kiedyś przemysłu hutniczego. O tym na pewno opowiedzą byli pracownicy walcowni, którzy dziś z dumą i sentymentem opowiadają historię tego miejsca. Tak jak Andrzej Sternicki, który uruchomił dla nas walcarkę.

Zachowaniu pamięci o hutniczym dziedzictwie regionu to jeden z celów miejsca, które trafiło na szlak zabytków techniki. 4 maja po Muzeum oprowadzą byli pracownicy Walcowni Cynku. Zbiórka grup odbywać się będzie o każdej pełnej godzinie.

Dla dzieci przygotowano m.in. specjalne zajęcia hutnicze i pokazy metaloplastyczne.

Szychtownica

Ocalenie pamięci o tych, którzy pracowali ciężko w przemyśle na Śląsku to zadanie nie tylko muzeów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do ocalenia wspomnień o ludziach.

Ci, którzy będą świętować Dzień Hutnika w Muzeum Cynku mogą wpisać nazwiska swoich bliskich do Szychtownicy. To zbiór życiorysów osób pracujących w przemyśle na Górnym Śląsku. Każdy wpis tego dnia nagrodzony zostanie darmowym biletem. Żeby Szychtownica była coraz bogatsza warto również odwiedzić jej strone internetowa i wpisać do niej kolejne osoby.

Czytaj więcej