Czytasz: Lang: “To będzie fantastyczny Tour de Pologne!”

Lang: “To będzie fantastyczny Tour de Pologne!”

W sobotę startuje 74. TdP. Do aktywnego kibicowania kolarzom zachęcał dyrektor generalny, a także włodarze miast, przez które przejedzie peleton.

1134 kilometry w ciągu 7 dni pokonają kolarze podczas tegorocznej edycji Tour de Pologne. 29 lipca z Krakowa wystartuje 18 najlepszych zawodowych ekip kolarskich, do tego 4 z tzw. “dzikimi kartami”, wśród nich polskie ekipy CCC Sprandi Polkowice czy Reprezentacja Polski Orlen CCC. Wśród 154 kolarzy znalazło się 16 Polaków.

Barwny kolarski korowód przejedzie przez prawie półtysiąca miejscowości zlokalizowanych w Polsce południowej. Z naszej aglomeracji na trasie znalazły się Katowice, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Zawiercie, Knurów i wiele pomniejszych. Dziś niedaleko mety 2 etapu Tarnowskie Góry - Katowice spotkali się z dyrektorem generalnym wyścigu Czesławem Langiem przedstawiciele Katowic, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Piekar Śląskich. Lang  podziękował za zaangażowanie w tworzeniu tego przedsięwzięcia wszystkim miastom.

- Szykuje się wielka feta! - mówił podczas briefingu Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne - Po wielkiej trójce Tour de France, Giro d’ Italia to nasz polski wyścig przyciąga najlepszych kolarzy, to także dzięki współpracy z miastami. To kolarska liga mistrzów, tu nie ma słabych zawodników. Będzie rywalizacja młodych wilków z doświadczonymi, którzy chcą coś udowodnić. Tu się buduje prestiż.

Słowak Peter Sagan, Włoch Vincenzo Nibali, wymienia zagranicznych zawodników Lang jednym tchem po czym dodaje, że wierzy, iż polscy zawodnicy będą aktywni.

- Gołaś, Wiśniowski, ale przede wszystkim Rafał Majka, który jest świetnym góralem, może odczuwać taki sportowy głód po tegorocznym Tour de France - dodał Lang.

NAJLEPIEJ UDEKOROWANE MIASTO 74. TOUR DE POLOGNE

Rywalizacja wśród kolarzy, ale także wśród miast goszczących Tour de Pologne. W 2016 roku tytuł najładniej przystrojonego miasta zgarnęły Radzymin, Kraków i Bytom. Mocno swoich mieszkańców dopingują przedstawiciele miast, który proszę o przystrojenie swoich okien, witryn sklepowych dekoracjami związanymi z kolarstwem. To nie tylko nagroda, tytuł, ale promocja miasta nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Relacje z polskich tras można oglądać w ponad 100 krajach świata, w dwudziestu wersjach językowych. Fanów kolarstwa jest coraz więcej - zarówno aktywnych na trasie, jak i przed telewizorami.

- Kolarstwo jest trudnym sportem do uprawiania, ale jest piękny i nie budzi agresji. Kiedy jadę wozem technicznym widzę tylko same uśmiechnięte buzie - dodał Lang.

Nutella mini tour de Pologne - w Katowicach, Szczyrku i Zabrzu

Zmaganiom zawodowców będą towarzyszyć wyścigi amatorów oraz atrakcje dla mieszkańców. Nutella mini tour de Pologne, którego ambasadorem jest Michał Kwiatkowski (grupa Sky) to największe wydarzenie kolarskie dla dzieci i młodzieży w Polsce. Mogą w nim startować chłopcy i dziewczęta w wieku od 8 do 14 lat. Wyścig realizowany jest w wybranych miastach etapowych Tour de Pologne UCI WorldTour. Udział w Nutella Mini Tour de Pologne jest całkowicie bezpłatny. Przyszli kolarze przejadą część oficjalnej trasy TdP w pełnej otoczce, do tego profesjonalna otoczka - podium, koszulki, nagrody, pierwsze wywiady. To właśnie w tej imprezie startowali Michał Kwiatkowski (pojawi się na trasie w Rzeszowie i Zakopanem), Rafał Majka czy Katarzyna Niewiadomska.

Trasa NUTELLA MINI TOUR DE POLOGNE: Kraków (29.07), Katowice (30.07), Szczyrk (31.07), Zabrze (01.08), Rzeszów (02.08), Zakopane (03.08).

Tour de Pologne Amatorów 4 sierpnia w Bukowinie

W ostatnim dniu zmagań, 4 sierpnia, prawie 60-kilometrową trasę, rundę królewskiego etapu BUKOVINA Resort - Bukowina Tatrzańska pokonają amatorzy. Później przejadą tędy zawodowcy. Z roku na roku zwiększa się liczba zainteresowanych udziałem. W 2010 roku wystartowało 700 uczestników, teraz na liście startowej jest ponad 2 tysięcy, maksymalna liczba uczestników w tym roku to 2,8 tysiąca.

Tour de Pologne Amatorów to walka z samym sobą i rywalami na kultowych podjazdach, np. „Ścianie BUKOVINA” w Gliczarowie. Do tego uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, wyjątkową oprawę, wielkie gwiazdy i wspaniałą atmosferę. To impreza, bez której trudno wyobrazić sobie kalendarz prawdziwego fana kolarstwa.

Czytaj więcej