Czytasz: COP24 Katowice: Dzień drugi. Co ważnego się dzisiaj wydarzyło?

COP24 Katowice: Dzień drugi. Co ważnego się dzisiaj wydarzyło?

Za nami drugi dzień Szczytu Klimatycznego w Katowicach (COP24). Nad czym dzisiaj debatowano?

Najważniejszym elementem drugiego dnia COP24 było przyjęcie deklaracji o elektromobilności.

 

 Mateusz Morawiecki na COP24

We wtorek na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach przemawiał m.in. Premier Mateusz Morawiecki, otwierając tym samym Global Climate Action na COP24. 

– Polska razem z Wielką Brytanią przygotowała deklarację na rzecz wspólnego „napędzania zmian” w transporcie. Wiele państw przyjęło dokument pod nazwą Driving Change Together na Szczycie COP 24. – tłumaczył Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że Polska jest jednym z liderów w zakresie wdrażania elektromobilności.

– Podejmujemy nowatorskie i wiodące wysiłki w zakresie elektromobilności. W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym. – mówił premier.

W swoim przemówieniu Morawiecki poinformował także o planach na najbliższe lata.

– Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego. W najbliższych 10 latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego. – dodał premier Morawiecki. 

COP24 – Co to jest?

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Hasło tegorocznego szczytu brzmi: „Changing together”, natomiast hasłem Katowic, jako miasta gospodarza, jest – „Black to Green”, które ma nawiązywać do nawiązuje do transformacji miasta przemysłowego w stolicę nowoczesnej metropolii. COP24 potrwa do 14 grudnia.

Fot. Krystian Maj / KPRM