Czytasz: Blisko 80 mieszkań w budynku dawnego szpitala

Blisko 80 mieszkań w budynku dawnego szpitala

Samorząd Chorzowa gruntownie wyremontuje dotychczasowy budynek szpitala przy ul. Karola Miarki, tworząc tam 77 nowych mieszkań komunalnych.

Oddziały szpitalne zostały stamtąd przeniesione do nowego obiektu Zespołu Szpitali Miejskich pół roku temu.

O otrzymaniu 8 mln zł dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego na tę kolejną miejską inwestycję w mieszkalnictwo komunalne poinformował w środę chorzowski magistrat. Średnia powierzchnia mieszkania w wyremontowanym obiekcie wyniesie 51 m kw.

Przez lata przy chorzowskiej ul. Karola Miarki 40 w dzielnicy Chorzów II znajdował się jeden z pawilonów szpitalnych. Dążąc do dokończenia rozpoczętej w 2002 r. centralizacji Zespołu Szpitali Miejskich i przeniesienia wszystkich oddziałów na ul. Strzelców Bytomskich, miasto w połowie 2015 r. rozpoczęło tam budowę nowego pawilonu.

Uroczyste otwarcie nowego pawilonu odbyło się w styczniu tego roku; z ul. Miarki przeniesiono tam oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym i hematologicznym. W dotychczasowym budynku szpitalnym obecnie przygotowywany jest szacowany na prawie 19 mln zł gruntowny remont, który pozwoli na utworzenie tam 77 mieszkań komunalnych.

- Inwestycje w mieszkalnictwo komunalne prowadzone są także przy ul. Kościuszki i Truchana, ale najwięcej lokali powstanie właśnie przy ul. Miarki. Nowe mieszkania to oferta dla chorzowian, którzy nie są zamożni, ale mają stałe dochody - zaznaczył, cytowany w informacji miasta, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych przy ul. Miarki to marzec 2018 r., a zakończenia – luty 2020 r. W budynku znajdzie się 6 wind (po jednej w każdej klatce schodowej), a także wózkownie i rowerownie. Osiem mieszkań zostanie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie uwzględniono też parkingi i garaże podziemne.

W czerwcu br. miasto podpisało też umowę na budowę nowego budynku komunalnego przy ul. Truchana 56. Znajdzie się w nim 18 mieszkań, w tym dwa przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na rozpoczętą w ostatnich dniach inwestycję o wartości prawie 4 mln zł miasto również otrzymało dotację z BGK – ponad 1,5 mln zł.

Obecnie w Chorzowie trwa również budowa budynku mieszkalno-usługowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kościuszki, w miejscu dawnych osadników hutniczych. W 2018 r. gotowych ma być tam 61 nowych mieszkań, w tym 16 komunalnych, na które miasto dostało z BGK 0,9 mln zł. Mieszkania komunalne mają też powstać w nowym segmencie przy ul. Żeromskiego.

Czytaj więcej