Czytasz: 2 mln zł dotacji na remont ważnej drogi

2 mln zł dotacji na remont ważnej drogi

Prace remontowe na Katowickiej w Chorzowie rozpoczną się latem.

Ponad 2 mln zł dotacji otrzymał Chorzów na kompleksowy remont nawierzchni ul. Katowickiej. To główna arteria łącząca go z Katowicami i Bytomiem, która latem zostanie wyremontowana.

- Dzięki dotacji z budżetu państwa w ub. roku odnowiliśmy chorzowski odcinek Drogowej Trasy Średnicowej. W tym roku roboty przeprowadzone zostaną na ulicy Katowickiej. Na remont nawierzchni pozyskaliśmy ponad 2 mln zł - mówi wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik.

W ciągu doby ul. Katowicką przejeżdża przeciętnie 37-39 tys. samochodów. W wakacje ruch na tej arterii spada o ponad 25 proc., dlatego szacowany na ok. 4 mln zł gruntowny remont jej nawierzchni zaplanowano właśnie na lipiec i sierpień.


Prace obejmą całą ul. Katowicką w granicach miasta. Wyłączony z nich zostanie tylko 900-metrowy odcinek na estakadzie przebiegającej nad chorzowskim rynku, przypomnijmy, że kapitalny remont estakady przeprowadzono w latach 2012-2013 r.

Estakada do wyburzenia 


Przed remontem estakady rozważano przyszły kształt rynku, przetarg na jego przebudowę miasto zamierza ogłosić jeszcze w maju. Dyskutowano wówczas m.in., czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku dwujezdniową estakadę odnowić czy też całkowicie wyburzyć.


Ostatecznie zdecydowano, że wobec braku drogi alternatywnej dla tej, którą obecnie przejeżdża znacznie ponad 30 tys. pojazdów w ciągu doby, estakada musi na razie pozostać. Została odnowiona, natomiast pozyskana w konkursie koncepcja przebudowy rynku uwzględnia możliwość wyburzenia w przyszłości estakady i rearanżacji wówczas centralnego placu miasta.

Mogła być obwodnica

Miasto przygotowywało też pod kątem obecnych środków unijnych projekt budowy obwodnicy, nowego przebiegu drogi nr 79, o szacunkowej wartości ok. miliarda złotych. Jedną z podstaw było wcześniejsze porozumienie o współpracy w tej sprawie z sąsiednimi Bytomiem i Katowicami. Bytom jednak ze względów finansowych nie zdecydował się na szybką realizację przedsięwzięcia.

Czytaj więcej