Czytasz: Chcą jeszcze bardziej wypromować Śląsk

Chcą jeszcze bardziej wypromować Śląsk

Koniec festiwalu Regiofun! Teraz wkracza Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne Regiofund. Co się zmieni?

Nowy twór ma być kontynuacją sprawdzonej już marki festiwalu Regiofun, który na Śląsk ściągał zagranicznych producentów, a do kin miłośników dobrych filmów. Wydarzeń było wiele, a formuła nie do końca jasna i czytelna dla odbiorców. Dlatego ósma, choć tak naprawdę pierwsza edycja Regiofund będzie bardziej okrojona filmowo i mocniej nastawiona na część branżową.

- Nie odcinamy się od doświadczeń Regiofun. Wybraliśmy to, co najlepsze i chcielibyśmy to zaakcentować i wyciągnąć na pierwszy plan – mówi Patryk Tomiczek, dyrektor instytucji Silesia-Film.

Pokażą producentom Śląsk

Organizatorzy wydarzenia chcą zapraszać producentów na Śląsk i pokazywać im, co jest w naszym regionie ciekawego i atrakcyjnego pod kątem realizacji w tych miejscach zdjęć filmowych. To się już działo. W ramach Regiofun odbywały się wycieczki dla producentów, którzy odwiedzili Ogrodzieniec, Pszczynę czy zjechali 320 metrów pod ziemię w zabrzańskiej kopalni Guido. W tym roku też będą promować wybrane lokacje.

- Chcemy pokazać różnorodność naszego regionu. Efekty już są widoczne, coraz więcej filmów powstaje na Śląsku. Ostatnio producent serialu „M jak miłość” ulokował tu jeden ze swoich odcinków – mówi Patrycja Młynarczyk, koordynatorka Regiofund.

Trwają rozmowy na temat realizacji na Śląsku drugiego sezonu serialu „Pakt” Leszka Dawida. Także Paweł Pawlikowski, reżyser oscarowej „Idy” przyjedzie na Śląsk ze swoim nowym projektem. - Los Śląska filmowego bardzo leży nam na sercu. Mamy już filmy Kutza, ale chcemy teraz, by powstawały u nas nowe rzeczy – dodaje Młynarczyk.

W ramach forum, odbędą się prezentacje europejskich projektów filmowych, warsztaty, spotkania i dyskusje, a także siódma edycja „Młodego producenta”. To warsztaty dla młodych, którzy chcą nauczyć się zawodu, a także tego, jak rozwijać projekty filmowe i je prezentować.

Widzowie dostaną filmy z Cannes

Co z widzami? - Żeby nie mieszać porządków, części branżowej z festiwalową, uznałem, że dobrze, żeby Regiofund był skierowany do producentów. Ale mamy też coś dla widzów. Wprawdzie nie będzie już części konkursowej i pokazu animacji, ale zostawiamy przegląd Regio-Cannes, w ramach którego pokażemy filmy, które swoją premierę miały na tegorocznym festiwalu w Cannes. Zobaczymy je w kinie Światowid – mówi Tomiczek.

Za rok nowy festiwal filmowy na Śląsku

Nie ma już Festiwalu Filmów Kultowych, nie będzie Regiofun. Czy to oznacza, że widzowie tracą kolejny ważny festiwal?

- Część dla widzów wybrzmi w innym projekcie, myślimy o nowym festiwalu. Nie chcemy być jednak regionalni, a zależy nam, by przyciągać mieszkańców z innych części kraju – dodaje Tomiczek.

Zdradza, że ma być to wydarzenie o dużym rozgłosie i zasięgu. Ale odbędzie się dopiero w przyszłym roku. Póki co, dyrektor Silesia-Film zachęca do udziału w mniejszych, ale cyklicznych przeglądów, które organizuje katowickie kino Kosmos jak „Noc na ziemi” czy „Kino na kole” .

Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne Regiofund odbędzie się w dniach 4-7 października w Katowicach.

Czytaj więcej