Czytasz: Ceny jajek w Polsce rosną. Dlaczego?

Ceny jajek w Polsce rosną. Dlaczego?

Średnia cena sprzedaży jajek w Polsce jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

Ceny jajek rosną nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek. Stało się tak na skutek wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

Ceny jajek rosną przez fipronil?

Wykrycie fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE, spowodowało konieczność wybicia wielu stad kur niosek. We Włoszech, u największego producenta jaj wystąpiła zaś grypa ptaków. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję jaj.

Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jajek - zaznacza ministerstwo.

Ceny jajek rosną od sierpnia

Ceny jajek rosną na unijnym rynku od sierpnia br. W większości krajów Wspólnoty w stosunku do lipca br. jaja podrożały o ponad 30 proc. Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie z każdym tygodniem o około 5 proc. Tak wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży jaj do krajów UE, a co za tym idzie zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.

W ostatnich dwóch latach ceny jajek w naszym kraju były na niskim poziomie. Bardzo niska była też opłacalność produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jajek, zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną. Dodatkowo wcześniejsze zakupy jajek uruchomiła branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.

Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jajek do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny jajek konsumpcyjnych. W ostatnim tygodniu osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost ceny w stosunku do ub.r.

Ceny jajek. Ile teraz kosztują jajka?

W październiku br. średnia cena sprzedaży jajek konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca br. wzrosła o około 40 proc.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jajek konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii – 188,90 Euro/100 kg).

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2017 roku produkcja jajek konsumpcyjnych zwiększy się o 0,4 proc. do ok. 510 tys. ton.

W 2016 roku na polskim rynku funkcjonowało 1338 towarowych ferm produkujących jaja konsumpcyjne i 471 zakładów pakowania jajek. Połowa krajowej produkcji jajek pochodzi z woj. wielkopolskiego i mazowieckiego

Według GUS, w minionym roku mieszkaniec Polski zjadł 145 sztuk jajek, tj. o 1 sztukę więcej niż w 2015 roku. Eksperci oceniają, że w tym roku konsumpcja jajek będzie zbliżona do notowanej w 2016 roku. (PAP)

Autor: Anna Wysoczańska

edytor: Jacek Ensztein

Czytaj więcej