Czytasz: CBA w KZK GOP-ie. Nieprawidłowości na 3 mln zł!

CBA w KZK GOP-ie. Nieprawidłowości na 3 mln zł!

Funkcjonariusze CBA prześwietlają Śląską Kartę Usług Publicznych.

Kontrolerzy z katowickiej delegatury CBA kontrolę w KZK GOP w Katowicach prowadzą od końca maja 2018 roku. Kontrola dotyczyła podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie udzielania przez KZK GOP w Katowicach zamówień publicznych na „Kontrolę jakości usług autobusowego transportu publicznego oraz infrastruktury przystankowej” w latach 2014 – 2018. Prześwietlano także zamówienia na „Dostawę, wdrożenie i utrzymanie systemu Śląska Karta Usług Publicznych”. Kontrola została zakończona 26 czerwca 2018 roku. Dopiero dziś CBA ujawnia jego wyniki.

Od 1 listopada 2015 roku karta jest elektronicznym biletem komunikacji miejskiej. Można nią też płacić za parkowanie. Projekt był wart blisko 190 mln zł. W cenie mieści się nie tylko koszt budowy całego systemu, ale również jego utrzymania przez 65 miesięcy.

- Funkcjonariusze ustalili, że blisko 3 miliony złotych kosztowały zakupione przez KZK GOP drukarki fiskalne, które jak do tej pory nie służą zgodnie z przeznaczeniem do drukowania pokwitowania opłaty za przejazd u kierującego pojazdem oraz zarejestrowania go jako skasowanego w systemie ŚKUP - ustalili funkcjonariusze CBA.

Przez okres niemal 3 lat od zakończenia wdrażania projektu ŚKUP, drukarki te zainstalowane w pojazdach obsługujących linie komunikacji pasażerskiej stanowiły "jedynie zbędne wyposażenie kabiny kierowcy, a sprzedaż biletów odbywała się tradycyjnie, z bloczków biletowych".

- Na obecnym etapie wydatek niemal 3 mln zł na zakup drukarek fiskalnych należy ocenić jako niecelowy, zatem naruszający uregulowania ustawy o finansach publicznych - czytamy w raporcie CBA.

 

Czytaj więcej