Czytasz: Budują kolosa. Jego serce wytrzyma 200 tys godzin

Budują kolosa. Jego serce wytrzyma 200 tys godzin

To jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce. Chłodnia kominowa w nowej części Elektrowni Jaworzno sięgnie 180 metrów.

Sięgnęła już 165 z planowanych 180 metrów. - Oznacza to, że inwestycja osiągnęła już 30 procent zaawansowania – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. Dodaje, że budowa nowego bloku w Elektrowni Jaworzno idzie pełną parą.

Zakończono już montaż konstrukcji nośnej kotła. - To serce zakładu - podkreśla inwestor. Dodaje, że to właśnie elementy kotła pracują w najtrudniejszych warunkach tzn. przy najwyższych parametrach temperaturowo-naprężeniowych. - Kocioł w nowej części zakładu w Jaworznie zaprojektowany jest na minimum 30 lat pracy i nie mniej niż 200 000 godzin rzeczywistej pracy - zaznacza Grzegorczyk.

Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce. Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton dwutlenku węgla mniej. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Czytaj więcej